logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu
Paieška žemėlapyje
Pasirinkite periodą
Skaityti daugiau

Spektaklyje „Storas sąsiuvinis“ rašomas žmogiškumo išsaugojimo dienoraštis

Jų pasaulis žiaurus, tad norėdami jame išlikti jie turi savo sielas išvalyti nuo švelnaus sentimentalumo. Su aklu užsispyrimu jie alina savo kūnus sunkiais fiziniais pratimais ir mokosi gyventi neveikiami jausmų. Jei kažkam reikia maisto – jie pasidalins, jei kažkas norės mirti – jie taip pat padės. Tokie yra iki šiol skaitytojų vaizduotę jaudinantys broliai dvyniai iš Agotos Kristof romano „Storas sąsiuvinis“. Režisierius Jokūbas Brazys pagal šį modernios klasikos kūrinį kuria spektaklį Klaipėdos dramos teatre, o įspūdinguosius brolius scenoje įkūnys aktoriai Saulius Ambrozaitis ir Džiugas Grinys. Likus savaitei iki premjeros jie dalinasi savo mintimis apie „Storą sąsiuvinį“, savo personažus ir darbą su J. Braziu.

Arturo Bumšteino garso instaliacija-performansas „Olympian Machine“ – vasarį Kaune ir Vilniuje

„Olympian Machine“ neveikia nė vienas realus žmogus, bet šis kūrinys – labai žmogiškas, apie žmones“, – apie garso menininko, Boriso Dauguviečio auskaro laureato Arturo Bumšteino garso instaliaciją-performansą „Olympian Machine“ pasakojo viena jo dalyvių, šokėja Greta Grinevičiūtė. „Iliados“ istoriją savotiškai dekonstruojantis atminties tyrimą žiūrovai galės išvysti vasario 8 d., trečiadienį, 18 val., Kauno miesto kameriniame teatre, o vasario 9 d., ketvirtadienį, 18 val., Menų spaustuvėje Vilniuje.

Nuo super galią turinčių asmenų iki senjorų – Šiuolaikinio šokio asociacija kviečia šokti kiekvieną

2007 m. įsikūrusi Šiuolaikinio šokio asociacija (ŠŠA) šokiu jungia ne tik 63 asociacijos narius, bet ir kiekvieną norintį šokti bei skirtingus miestus Lietuvoje. Šiais metais ŠŠA ir vėl startuoja su šiuolaikinio šokio pamokomis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o prisijungti prie jų kviečia ne tik šokio mėgėjus ir profesionalus, bet ir senjorus bei specialiuosius poreikius turinčius asmenis.

LNDT DARBĄ PRADEDA NAUJIEJI MENO VADOVAI

Pradedant naują veiklos etapą ir keičiant kūrybinės programos kryptį, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovais pradeda dirbti trys režisieriai – Kamilė Gudmonaitė, Antanas Obcarskas ir Eglė Švedkauskaitė. Naujieji meno vadovai formuos LNDT kūrybinę ir meninę kryptį, užtikrins teatro premjerų meninę kokybę, plės alternatyvias veiklas, leisiančias teatrą įvairiapusiškai integruoti į visuomenės gyvenimą ir dar labiau priartinti prie šiuolaikinės auditorijos.

Šokio spektaklis „Altorių šešėly“ pasiruošęs atskleisti nepranokto lietuviško psichologinio romano paslaptis

Publikai belaukiant vieno populiariausių Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kūrinių – šokio spektaklio „Altorių šešėly“, skirto Vinco Mykolaičio-Putino 130-osioms gimimo metinėms, poeto, prozininko ir dramaturgo kūrybos ir gyvenimo vingius aptariame su Aldona Ruseckaite neseniai pristačiusia biografinį romaną „Emmi. Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys“.

Jokūbo Brazio režisuoto „Storo sąsiuvinio“ premjera įvyks po beveik metų pauzės

Autobiografiniais motyvais remiantis rašyta Agotos Kristof knyga „Storas sąsiuvinis“ ne vieną jo skaitytoją nuo 1986 m. privertė pašiurpti ar nejaukiai pasimuistyti. Knygoje vaizduojamas švelnumą praradęs pasaulis, jis nurengtas iki esminių buities darbų, jame nėra puošnių smulkmenų ir jaukių patogumų. Tai – karo suniokotas pasaulis, o jo žmonės sunkiausiomis akimirkomis jėgų turi tiesiog išgyvenimui, niekam daugiau.

Pasaulinio lygio žvaigždė Džonas Malkovičius atvyksta į Lietuvą

2023 m. balandį į Lietuvą atvyks pasaulinio lygio žvaigždė Džonas Malkovičius. Jis kartu su lietuvių aktore Ingeborga Dapkūnaite atliks pagrindinius vaidmenis spektaklyje „Medvilnės laukų vienatvėje“. Režisieriaus Timofėjaus Kulabino spektaklį pagal prancūzų dramaturgo Bernardo-Marie Koltèso pjesę žiūrovai galės išvysti balandžio 26-27 d. Vilniuje.

Vinco Mykolaičio-Putino 130-osioms gimimo metinėms – aktualumo neprarandantis „Altorių šešėly“

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras Vinco Mykolaičio-Putino 130-osioms gimimo metinėms skiria milžiniško pasisekimo gastrolėse Lietuvoje ir užsienyje sulaukusį šokio spektaklį „Altorių šešėly“, choreografo Aurelijaus Liškausko sukurtą pagal poeto, prozininko ir dramaturgo romaną. Vasario 22 dieną, trečiadienį, 18.30 valandą Žvejų rūmuose išvysite visą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupę ir daugybę debiutų.

Klaipėdos muzikinis teatras - tarptautiniame baleto pasaulio žemėlapyje: čia šiuo metu gimsta Alexanderio Ekmano „Kaktusai“!

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupė šiuo metu repetuoja pasaulinio garso choreografo Alexanderio Ekmano choreografinę kompoziciją „Kaktusai“. Kovo 17, 18 ir 31 dienomis teatras pakvies į išskirtinę premjerą. Tai vienas populiariausių choreografo kūrinių, sulaukiantis didžiulio publikos susidomėjimo bei nuolat statomas garsiausiuose pasaulio teatruose. Vien šiuo metu „Kaktusų“ premjeros ruošiamos net penkiose šalyse!

Jadvygai Grikšienei ir Viačeslavui Tarasovui suteikti emeritų solistų garbės vardai

Spalio 18-ąją, prieš operą „Paryžiaus katedra“, pajūris pasitiko ypatingą, išskirtinį, istorinį įvykį – pirmą kartą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro istorijoje buvo suteikti teatro emeritų garbės vardai. Ilgamečiai solistai – Jadvyga Grikšienė ir Viačeslavas Tarasovas – paskelbti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro emeritais solistais.

Lėlių spektaklis suaugusiems pasakos apie po karo išlikusių šišioniškių likimus

Naujausiame „Lino lėlių“ spektaklyje „Šišion“ spektaklio sumanytojas, dramaturgas, lėlių ir scenografijos autorius Linas Zubė su komanda imasi nepatogios ir viešajame diskurse primirštos temos – pokariu vykdytos Klaipėdos krašto autochtonų, dar vadinamų šišioniškiais, kolonizacijos ir naikinimo pasekmių analizės. Spektaklis lėlių teatro priemonėmis permąsto vietinių Klaipėdos krašto gyventojų išstūmimo ir naikinimo procesą pokariu bei išlikusiųjų gyvenimus sovietmečiu ir ankstyvaisiais Nepriklausomybės metais.

Zigmars Liepiņš jubiliejui – jo sukurta opera „Paryžiaus katedra“ ir keturi debiutai

Lapkričio 4 dieną 18.30 valandą Žvejų rūmuose rodoma Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro opera „Paryžiaus katedra“ skiriama kompozitoriaus Zigmars Liepiņš 70 metų jubiliejui. Publikos laukia net keturi naujus vaidmenis pristatančių solistų debiutai.

Dramaturgas Rimantas Ribačiauskas antikos mitą atrakina laiko temos raktu

Dramaturgas, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Rimantas Ribačiauskas šiuolaikinio baleto „Orfėjas, Euridikė“ premjeros, kuri lapkričio paskutinę dieną vyks „Dūmų fabrike“, su kūrybine komanda nešvęs. Tuo metu Italijoje dramaturgas gilinsis į socialinį teatrą – iš 11 šalių į Neapolį suvažiavę kūrėjai dirba su įvairiomis šio miesto socialinėmis grupėmis ir pagarsėjusių rajonų gyventojais.

Kartu su R. Ribačiausku į Neapolį išvykęs ir teatro režisierius Mantas Jančiauskas. Kūrybinių dirbtuvių organizatoriai lietuvius panardino į legendinį Neapolio Scampia rajoną, kuriame kadaise siautėjo italų mafijos „Camorra“ grupuotė. Vienu metu šis rajonas buvo vienas svarbiausių narkotikų platinimo taškų Europoje.

Neapolis garsėja savo mafija. Ar jaučiatės šiame mieste saugūs?
Šiandien mafijos grupuotės čia kiek aprimusios, Scampia rajonas lėtai transformuojasi, šalia kovos su organizuotu nusikalstamumu jame vyksta svarbesnė kova – tai žmonių, paprastų rajono gyventojų, kova už teisę gyventi oriai, atsikratyti stereotipų ir klišių. Mūsų rezidencija čia tik prasideda, pažiūrėsime, kaip viskas klostysis. Gyvename visai šalia Scampia, vakarais vaikštinėju vienas, negaliu pasakyti, kad jaučiuosi nesaugiai, – niekas čia nešaudo.

Ar galima pasakyti, kad Neapolyje jūs tarsi tęsiate tai, ką pradėjote Lietuvoje? Socialinės temos aiškiai kalbėjo iš jūsų dramaturgijos darbų spektakliams „Glaistas“, „Taksai. Bandymai įveikti atstumus“, „Dreamland“, „Žalia pievelė“. Kodėl jus vilioja užkampiai ir tai, apie ką menas nelabai nori kalbėti?
Pastaruoju metu atsakymo į šį klausimą ieškau savo praeityje. Mano paauglystė – laukinis Lietuvos 10-asis dešimtmetis – praėjo gatvėse, augau pramoniniame Kauno rajone, kuris tuo metu buvo ne ką saugesnis už Neapolio šiaurę. Kita vertus, turėjau laimės augti teatro aplinkoje, spektakliai, literatūra visada buvo šalia. Šios dvi terpės pynėsi. Tad tai, kas vyksta dabar, turbūt tėra ano laiko tąsa – bandymas sujungti paribius ir, jei norite, „aukštąją kultūrą“. Tačiau kartais jaučiu, kad dokumentinio, socialinio teatro etiketės man prilipusios net per smarkiai, norėtųsi nuo jų kiek atsitraukti.
 
Ir imtis klasikinių temų?
Jūsų paminėtuose spektakliuose gvildenamos temos irgi gana universalios, klasikinės – atminties ir vaizduotės santykis, laikinumas, bendruomenės tapatybės paieškos... Tad tiksliau būtų sakyti – ieškoti pasakojimo būdų, kuriuose dokumentika jungtųsi, žaistų su fikcija. „Glaiste“, pavyzdžiui, dokumentika naudojama itin poetiniu būdu. Iš kitos pusės, tos socialinės temos juk ne šiaip sau, man norisi kalbėti apie svarbius dalykus. Kai dirbi su bendruomene, labai svarbus procesas, susibūrimo momentas, kalbėjimas, tačiau ne mažiau rūpi ir galutinis rezultatas, kurį pamatys žiūrovas. Norisi ir vieną, ir kitą sujungti. Gal prisideda ir mano polinkis į žurnalistiką – nors jos niekada nestudijavau, mane domina interviu forma, patinka kalbėtis su žmonėmis, rinkti medžiagą. Prakalbinti žmogų – sudėtingas menas, nuolat to mokausi.

Galbūt poreikis ieškoti visuomenės skaudulių ir apie juos kalbėti meno kalba atėjo iš asmeninės patirties?
„Žalia pievelė“, pavyzdžiui, gimė todėl, kad tuo metu dėl asmeninių priežasčių dažnai lankydavausi Visagine, bendravau su gyventojais ir jaučiau, kad yra ką pasakyti apie miestą ir kad pats miestas nori kalbėti. „Glaistas“ atsirado po Rūtos Vanagaitės knygos, mums, jo kūrėjams, norėjosi atrasti savo poziciją diskurse apie Holokaustą. Iš tiesų, būna įvairiai, bet, žinoma, asmeninis santykis anksčiau ar vėliau atsiranda, kitaip negali būti. Kartais jis – impulsas, o kartais susiformuoja vėliau, kūrybos procese.

Naujausias tavo darbas – libretas šiuolaikinio baleto spektakliui „Orfėjas, Euridikė“. Be galo įdomus tas seno ir naujo susiliejimas: legendinė istorija ir visiškai moderni jos pasakojimo forma.
Idėja kalbėti apie laiką kilo Lietuvos nacionalinio dramos teatro „Versmės“ festivalio kūrybinėse dirbtuvėse, į kurias reikėjo atsinešti kūrinio idėją. Įsivaizdavau vyrą ir moterį, užsidariusius erdvėje, bute, už kurio langų kažkas įvykę – gal atominė katastrofa. Toje erdvėje jų laiko suvokimas pradeda kisti. Reikia paminėti, kad dirbtuvės vyko dar prieš pandemiją, o kai ji prasidėjo, ši situacija daug kam tapo realybe. Tiesa, tose dirbtuvėse nieko apčiuopiamo nesukūriau. Pamenu, mentorius, rašytojas Sigitas Parulskis rekomendavo neužsiimti teatre dalykais, kuriuos kino platformos gali padaryti geriau.
Savo sumanymą prisiminiau gavęs pasiūlymą kurti šiuolaikinį baletą. Vieno knygyno vitrinoje pamačiau Carlo Rovelli knygą „Laiko tvarka“. Ši knyga – tai fizikos ir filosofijos derinys, kurio kertinė mintis turbūt yra ta, kad neegzistuoja joks objektyvus laikas, kad pats jo mechanizmas – skirstymas į praeitį, dabartį ir ateitį – glūdi tik mūsų viduje, tad ir kentėjimo, kurį jaučiame dėl laiko (o geriau pagalvojus, mes visada kenčiame dėl laiko), kyla iš mūsų. Kitą impulsą suteikė spaudoje aptiktas tekstas apie Prancūzijoje vykusį eksperimentą „Deep Time“ („Gilusis laikas“), per kurį grupė žmonių nusileido į urvus ir pasiliko ten be jokių technologinių prietaisų, be laikrodžių. Jie norėjo patirti, ar būdami uždaroje erdvėje laiką suvokia kitaip. Ir tada šie įvaizdžiai – du žmonės, urvai – priminė Orfėjo ir Euridikės mitą. Spektaklyje pabandėme antikos mitą atrakinti per laiko temą. Atrodo, kad idėjos iš Rovelli knygos darniai susiveria ant mito struktūros. Kompozitoriai Albertas Navickas ir Jūra Elena Šedytė sukūrė fantastiško grožio kūrinį, kuriame atsispindi kintantis laiko suvokimas, tai, kaip laikas lėtėja, kaip dingsta kryptis iš praeities, mėginimai suderinti laiką ir belaikiškumą.
 
Šiuo metu kvantinės fizikos idėjos yra ypač madingos. Apie ją kalba ne tik fizikai, bet ir filosofai bei teologai. Jūs, menininkai, taip pat žvelgiate pirmyn, gilyn?
Jos madingos turbūt todėl, kad kalba apie giluminę pasaulio sąrangą, kurioje niekas negali būti numatyta, įvykiai vyksta chaotiškai arba, kaip pasakytų Rovelli, be jokios tvarkos. Tai primena mums apie mūsų trapumą, laikinumą, kaitą. Čia galima prisiminti, kad bene populiariausias Orfėjo ir Euridikės mito užrašymas yra Ovidijaus „Metamorfozėse“, kalbančiose apie nuolatinę visa ko transformaciją, vienų esybių virtimą kitomis. Įdomu ir tai, kad dabar ypač gajus bandymas atskirti mokslo ir tikėjimo sritis šiuolaikinės fizikos kontekste, pasirodo, labai netvirtas. Mes kalbame apie tai, kad reikia remtis tik moksliniais faktais, bet kartu juos nusitveriame, integruojame į savo tikėjimo sistemas, – kartais individualias, kartais kolektyvines. Kraštutinė to forma – visokių internetinių pranašų kuriamos kvantinių revoliucijų idėjos, kuriose visi klausimai atsakyti, pasaulis išaiškintas. Norėtųsi, kad mūsų spektaklis būtų tokių pranašysčių antitezė. Jis nieko neaiškina, jis kviečia žiūrovus laiko – ir tos kančios, kurią jis taip dažnai mums atneša, – meditacijai.

Baleto spektaklyje „Orfėjas, Euridikė“ susijungs daug skirtingų medijų. Ar dramaturgo tekstas diktuoja spektaklio formą?
Spektaklio tarpdiscipliniškumas glūdi ne tiek medijų gausoje, kiek krūvių tarp jo sudedamųjų dalių paskirstyme: šalia dviejų šokėjų scenoje veikia ir du muzikantai – „Twenty Fingers Duo“. Scenovaizdis kuriamas tik šviesa, tad jai tenka išskirtinis vaidmuo. Išnaudojama specifinė „Dūmų fabriko“ erdvė, tad spektaklis įgyja ir įvietinto teatro bruožų. Tačiau mano užduotis visų pirma buvo sukurti libretą šokiui, galvojau apie muziką ir veiksmą scenoje. Anksčiau daugiausia dirbau kolektyvinės kūrybos principu, kai tekstai gimsta per repeticijas. Šiame spektaklyje daugiau ar mažiau išlaikėme įprastą grandinę: iš pradžių atsirado libretas, tada muzika, o dabar viskas – choreografo Martyno Rimeikio ir šviesų dailininko Arvydo Buinausko rankose.
 
Tarpdisciplininis šiuolaikinio baleto spektaklis pagal antikinį Graikijos Orfėjo ir Euridikės mitą, remiantis naujausiomis fizikos idėjomis apie laiką, „Orfėjas, Euridikė“ – 2022 metų lapkričio 30 dieną 19 ir 21 val. „Dūmų fabrike“, Vilniuje. Spektaklio finansais pasirūpino Lietuvos kultūros taryba ir autorių teisių bendrija LATGA.

 

 
Pirkti bilietą KVMT | Pažintis su operete ORFĖJAS PRAGARE edukacija KVMT | Pažintis su operete ORFĖJAS PRAGARE edukacija Kultūros centras Žvejų rūmai, Klaipėda 6.00
Pirkti bilietą J. Offenbach ORFĖJAS PRAGARE J. Offenbach ORFĖJAS PRAGARE Kultūros centras Žvejų rūmai, Klaipėda 9.40 - 27.00
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti