Tarptautinių vizualinio teatro dirbtuvių ,,Kosmos theatre Lab’19“ rezultatas - pirmoji vizualinio teatro vitrina Lietuvoje
2019-11-22

  VšĮ ,,Baltijos kamerinis operos teatras“ kviečia Lietuvos teatro žiūrovus į iki šiol nematytą renginį – pirmąją Lietuvoje vizualinio teatro spektaklių eskizų vitriną (ang. ,,showcase“).

 

Vizualinis teatras - retai sutinkamas Lietuvoje, pasaulines teatro tendencijas atliepiantis, šiuolaikines technologijas su klasikiniais teatro žanrais jungiantis bei asociatyviais įvaizdžiais grįstas neliteratūrinis teatras. Vizualinio teatro atstovais pasaulyje laikomi tokie pripažinti kūrėjai, kaip Robert Wilson, Romeo Castellucci, Philippe Genty, Robert Lepage bei rusų trupė ,,Akhe“.

    ,,Kosmos theatre Lab‘19“ – tai intensyvios mėnesio trukmės vizualinio teatro dirbtuvės skirtos profesionaliems teatro aktoriams, režisieriams bei scenografams. Spalio pradžioje dirbtuvių komisija atrinkto 21 teatro pofesionalą, kurie lankė vizualinio teatro meistriškumo kursus, kuriuos vedė vienas garsiausių pasaulio lėlių teatro pedagogų ir režisierių Duda Paiva (Brazilija), Amsterdame gyvenanti lietuvių choreografė ir šokėja Goda Žukauskaitė, video menininkas ir teatro dailininkas Rimas Sakalauskas, video menininkai, televizijos ir kino režisieriai Kornelijus Jaroševičius bei Mikas Žukauskas, teatro režisierius Žilvinas Vingelis bei lėlių teatro režisierius Rimas Driežis. Šiose dirbtuvėse dalyviai gilinosi į vizualinės dramaturgijos kūrimo metodus, lėlių teatrą suaugusiems, vaidybą su videoprojekcijomis, videoprojekcijų panaudojimo būdus bei kūno dramatugiją. Dirbtuvių pabaigoje keturios profesionalių kūrėjų komandos pradėjo įtemptas autorinių spektaklių repeticijas, kad per tris savaites sukurtų ir Lietuvos publikai pristatytų keturis vizualinio teatro spektaklių eskizus, kuriuose panaudotų išmoktas kūrybines taktikas nagrinėjant visuomenei ir patiems kūrėjams aktualias temas.

   Taigi, jau šį šeštadienį, lapkričio 23d., 18h, Vilniaus ŠvčMergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje vyks visų keturių dirbtuvių dalyvių sukurtų spektaklių eskizų pristatymas. Šis renginys vainikuos 33 dienas trukusią pirmąją Lietuvoje profesionaliems teatro menininkams organizuojamą vizualinio teatro laboratoriją ,,Kosmos theatre Lab‘19“ ir nustebins Lietuvos publiką neregėtais, vizualiais ir drąsiais jaunų kūrėjų darbais.

      Vakaro programa įvairi savo žanrais bei temų gausa. Pirmoji savo darbą pristatys jauna teatro režisierė, režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, Miglė Remeikaitė. Jos komandos spektaklio eskizas pavadinimu ,,Kaip sekasi?“ lengvai ir šmaikščiai kvies apmąstyti, kas yra sėkmė ir atkreipti dėmesį į šios sąvokos ambivalentiškumą. Spektaklio eskizo scenografė Marina Jasinskaja, projekcijų dailininkas Nidas Kaniušas, kompozitorius Jokūbas Tulaba, vaidina aktoriai Mindaugas Ancevičius, Goda Simonaitytė, Ieva Stašelytė ir Eglė Ukanytė.

     Antroji komanda, vedama režisierės Sigitos Pikturnaitės, pristatys eskizą ,,No filter“, kuriame kels tikrovės ir socialinių medijų konfliktą – ar šiuolaikinėje visuomenėje Instagram ir Facebook filtrai yra tapatu kaukei? Ar mes vis dar norime ir sugebame pamatyti kas yra už filtro? Spektaklio eskizo scenografė Dalia Kiaupaitė. Vaidina aktorės Rūta Kumpikaitė, Gabrielė Penčylaitė, Kristina Marija Kulinič ir Kristina Maurusevičiūtė.

     Trečioji dirbtuvių komanda, režisieriaus ir muzikanto Vido Bareikio bei režisieriaus Algirdo Latėno mokiniai, pristatys spektaklio ,,Svaigulys“ eskizą. Debiutuojantis režisierius Motiejus Ivanauskas su savo kurso draugais aktoriais Mariumi Gotbergu, Saule Sakalauskaite, Kamile Lebedyte, Povilu Jatkevičiumi, kompozitoriumi ir grupės ,,Kedrostuburas“ vokalistu Matu Saladžiumi bei scenografe Liepa Gaidauskaitė leisis į vaizduotės kelionę, kurioje paprasčiausi daiktai virs veikėjų mokytojais, kelio rodyklėmis bei likimo ženklais, kuriais besiremdami veikėjai bus priversti patirti būsenas nardinančias jų sveiką protą į vandenį, pasiilgtus prisiminimus ar... į žuvies galvą?

     Ketvirtosios komandos režisierius, vienas iš ,,Kosmos theatre Lab‘19“ iniciatorių, Žilvinas Vingelis. Režisieriaus pristatomo spektaklio eskizas pavadinimu ,,Nirtulys“ nagrinės vidinio pykčio, dievoeiškos bei ,,normalumo“ normatyvų neatitinkančių žmonių atsiribojimo nuo išorinio pasaulio ryšius. Kodėl žmonės, kuriems ypatingai reikia kitų pagalbos, lieka vieni? Ar šis visuomenės atsiribojimas nuo savo pačių šešėlio nepaskatina jo augti, o ten gyvenančių žmonių – dar lengviau pasiduoti tamsai? Veikėjų pasąmonę regima vers scenografai Dovilė Gecaitė, Oles Makukhin bei kostiumų dailininkė Akvilė Jančauskaitė, pasąmonės muziką kurs Andrius Šiurys. Vaidina aktoriai Goda Simonaitytė bei Mindaugas Ancevičius.

    „Festivalio iniciatoriai – režisierius Žilvinas Vingelis bei projekto vadovas Darius Vizbaras – teigia, jog ,,šie keli mėnesiai praleisti organizuojant ir kuruojant dirbtuves buvo ne tik puiki proga patyrinėti vizualinio teatro fenomeną, bet ir susipažinti su neįtikėtinai įdomiais ir atvirais dirbtuvių dalyviais bei užmegzti tvirtesnes partnerystes su dirbtuvėse dėsčiusiais lektoriais iš Lietuvos ir užsienio. Taip pat, nekantraujame mėnesį trukusius kūrybinio darbo vaisius pristatyti kuo didesniam kiekiui Lietuvos žiūrovų, todėl eskizų pristatymas bus nemokamas. Tikimės, kad publika pamils vizualinio teatro reiškinį ir prisidės paremdami mūsų iniciatyvą, taip palaikydami visą organizacinę komandą tęsti „Kosmos theatre Lab“ ir kitais metais. “

    VšĮ ,,Baltijos kamerinis operos teatras“ organizuojama vizualinio teatro spektaklių eskizų vitrina ,,Kosmos theatre Lab’19 SHOWCASE“ įvyks lapkričio 23d. (šeštadienis), 18:00h, Vilniaus ŠvčMergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje. Renginys NEMOKAMAS (renginio organizatoriai pasilieka teisę savo nuožiūra išprašyti ar neįleisti į renginį žmonių, kurie pažeidžia pagarbos aktoriams bei kitiems žiūrovams taisykles).

 

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.