„nowJapan“: šiuolaikinis scenos menas, įsimenančios parodos ir duoklė gomuriui
2019-08-19

Šeši originalūs ir labai skirtingi scenos meno vakarai. Japoniško pyrago raikymas perkeltine bei tiesiogine prasmėmis: šalia ryškių šiuolaikinių Tekančios saulės šalies meno parodų gurmanus gundys išskirtinai gastronomijos dirbtuvės, populiarioji „Omakase“ stiliaus vakarienė, akį trauks spalvingas „Cosplay“ konkursas. Tokią programą pristato rugsėjo 10–15 dienomis Vilniuje vyksiantis jau vienuoliktasis Japonijos kultūros festivalis „nowJapan“.

 

Smuiko bei roboto harmonija, spektaklio premjera

Šv. Kotrynos bažnyčioje rugsėjo 10-osios vakarą festivalį atidarys viena ryškiausių jo žvaigždžių – pasaulyje pripažinta muzikos stilius apjungianti trijulė „Asa Chang & Junray“. Japonijos muzikos legenda, garsus perkusininkas Hirokazu Asakura su pučiamaisiais grojančiu Yoshihiro Goseki bei smuikininke Anzu Suhara pakvies į neįtikėtiną kelionę garsais, kurios nebūtų be grupės pavadinime tiesiog „Junray“, kas japonų kalba reiškia piligrimystę, įvardinto elektroninio jos nario („Jun-Ray Tronics“). Klasika ir džiazas, elektronika, pašėlusi perkusija ir skaitmeninių technologijų valdomas žmogaus balsas, tampantis dar vienu muzikos instrumentu, – šiame ansamblyje sudera neįprasčiausi sąskambiai.

Japonus kitą vakarą scenoje keis lietuviai, kuriems Tekančios saulės šalies kultūra taip pat sava. Rugsėjo 11–ąją Šv. Kotrynos bažnyčioje „Solo teatras“ rodys tradicinį japonų teatrą ir šokį studijavusios režisierės ir aktorės Birutės Mar spektaklį „Buda palėpėje“, pastatytą pagal to paties pavadinimo Julie Otsuka romaną. Tai tikromis XX amžiaus istorijomis grįstas pasakojimas apie emigraciją ir savotišką anų laikų Tinderį: po karo JAV įsikūrę japonai vyrai siųsdavo nuotraukas į gimtinę, iš jų išsirinkusios galimus mylimuosius, moterys leisdavosi į kelionę per vandenyną ieškoti savo laimės. Spektaklis konstruojamas tradicinio japonų teatro principu, jungiančiu šokį, judesį, tekstą ir gyvai scenoje skambančią muziką – taip sukuriama savita sceninė ženklų kalba, kuria pasakojama apie žmogaus ryšį su praeitimi pasaulio tautų maišymosi epochoje, tautos savastį ir būdą išlikti.

 

Audiovizualinės simbiozės, nenuilstamo noro keliauti baladės ir tikrų išradimų garsai

Rugsėjo 12–ąją pakvies abiejų tautų projektas: jėgas ir mintis suvienys japonų vizualiųjų menų titanu vadinamas Kazumasa Teshigawara ir lietuvis alternatyviosios elektroninės muzikos kūrėjas Paulius Kilbauskas, daug metų įkvėpimo ieškojęs egzotiškuose kraštuose. Sceniniu Qubibi vardu žinomo japonų menininko apdovanojimų kolekcija – milžiniška, tarp jų – ir „Kanų liūtas“! „nowJapan“ scenoje jis gyvai kurs skaitmenines vizualizacijas, kurios „suskambės“ su Pauliaus muzikiniais eksperimentais.

Šv. Kotrynos bažnyčioje rugsėjo 13–ąją sielas ir odą melancholija alsuojančiomis baladėmis virpins gitaristas ir dainininkas Hideki Sakomizu bei pianistas Yuki Deai. Net nereikia suprasti tekstų, kad pajustume, jog jie – apie norą keliauti, išbandyti, mylėti, vienišumą. Pasaulį išmaišęs Hideki Sakomizu lanko vis skirtingus miestus, groja akustine gitara ir švelniu prikimusiu falcetu atlieka melodingas dainas. Įdomu, kad po pirmos jų su Yuki Deai viešnagės 2013 metais, jie tapo Lietuvos draugais ir pristatinėjo šalies kultūrą Tokijuje. 

Jau kitą vakarą dėmesį kaustys audiovizualinio meno atlikėjai Shinichi ir Emi Hirai, kurie muziką ir vaizdą sujungia originaliame projekte „Usaginingen“, kas lietuviškai reiškia žmogų-triušį. Savo gamybos instrumentais ir skambesiu, ir scenoje projektuojamais vaizdais jiedu sukuria tikrą gyvą instrumentinį kiną, kuris buvo įvertintas tarptautiniuose festivaliuose. Viename instrumentų – „ta-co“ sumontuota vaizdo kamera bei veidrodinis piešimo stalas, ant kurio maišomi dažai bei granules kuria įspūdingą reginį, per projektorių matomą žiūrovams. Tai įgarsina „shibaki”, vizualiai primenantis verpimo stakles.

 

Superherojų sąskrydis, Didysis festivalio savaitgalis ir provokuojantis uždarymas

Spalvingais mėgstamais anime, manga, kompiuterinių žaidimų ar fantastinių filmų personažais persirengę kostiumų etiudų šou „Cosplay“ dalyviai Šv. Kotrynos bažnyčioje rinksis rugsėjo 14 dieną 13 valandą. Išmoningiausio, originaliausio įvaizdžio autorius laimės galimybę atstovauti Lietuvai Europos „Cosplay“ konkurse Londone.

Rugsėjo 15–ąją Šv. Kotrynos bažnyčioje – festivalio uždarymo vakaras, Kaori Ito ir Theo Tuvet šiuolaikinio meno ir šokio spektaklis „Embrase Moi“. Tai – emocinių patirčių, meilės žodžių, tuščių pažadų interpretacija, kviečianti atmerkti akis į besikeičiančius santykius, patrauklumą, minčių ir žodžio laisvę. Žymaus prancūzų gimnasto, cirko artisto ir talentingos japonės šiuolaikinio šokio šokėjos duetas  per  choreografiją prisiliečia prie žmogiškųjų tabu, asmeninių nuoskaudų.

Didžiojo Japonijos menų ir kultūros savaitgalio šurmulys rugsėjo 14–15 dienomis nuo 11 valandos kvies į Teatro, muzikos ir kino muziejų bei jo kiemą Vilniaus senamiestyje. Čia bus įmantri šintoizmo šventykla Mikoshi, tradicinių Taiko būgnų koncertas, manga dirbtuvės, pranešimai apie keliones ir kultūrą, kulinarinių pamokų, desertų, japonų gatvės maisto. Greta gastronominių patirčių – penas besidomintiems šiuolaikiniu japonų menu: pasaulyje pripažintų medijų menininkų ir dizainerių Kazumasa Teshigawara, So Kanno, komiškojo iliustratoriaus Kimiaki Yaegashi parodos. Ten pat, muziejuje, interaktyvi instaliacija – Kabuki kaukė nuspės kiekvieno apsilankiusio likimą.

 

Rugsėjo 10–15 dienomis Vilniuje vyksiantis „nowJapan“ – didžiausias Japonijos kultūros festivalis Baltijos šalyse.

Visa informacija – www.nowjapan.lt

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.