Šiuolaikinio šokio kūrėjai skelbia Lietuvos šimtmečio manifestą
2018-11-03

 13 dieną Vilniuje, 14 dieną Šiauliuose, o 16 dieną Kaune garsus Prancūzijos šiuolaikinio šokio choreografas Albanas Richardas kartu su Šeiko šokio teatru pristatys unikalią Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui skirtą premjerą „Pareiškiu - Brandir“. Šiame prancūzų ir lietuvių sukurtame šokio spektaklyje žiūrovai galės iš labai arti pažvelgti į individo ir kartu visos tautos siekį besąlygiškai būti savimi ir laikytis niekieno neprimestų nuostatų bei vertybių.

 

Tai - jau antrasis prancūzų šokėjų trupės bei Šeiko šokio teatro bendras darbas, kuris ne tik nagrinėja bendražmogiškas problemas, bet ir pažymi glaudų Prancūzijos ambasados, Prancūzų instituto Lietuvoje ir Klaipėdos miesto bendradarbiavimą.

Svarbu paminėti, jog šiauliečiams spektaklį dovanoja šiuolaikinio meno festivalis VIRUS ir miestiečiai bei svečiai turi progą jį išvysti nemokamai. 

 

Savitas žvilgsnis į šalies istoriją ir tapatybę

Šis Lietuvos šimtmečiui skirtas spektaklis įdomus vien tuo, kad jį kuria ne lietuvis. Nors prieš pradėdamas statyti spektaklį prancūzas daug domėjosi šalies istorija, skaitė literatūrą, o pro akis nepraslydo net lietuvių poetų kūriniai, jis savitai suvokia mūsų šalies istoriją bei tapatybę. Pats Albanas Richardas stebisi, kaip Lietuva, patyrusi didžiulę priespaudą, išsaugojo savo tapatybę ir laisvę.

Vis dėlto kūrinyje gvildenama problematika, pasak kūrėjų, yra bendražmogiška. Kalbama apie žmogaus troškimą ir galimybes būti laisvam net ir sunkiausiomis aplinkybėmis.  „Kaip išsaugoti save, nepaisant socialinių, politinių, etinių, religinių aplinkybių? Atsistoti ir garsiai pasakyti - „žiūrėkite, koks aš esu” reikalauja drąsos ir laisvės pojūčio, o stebėti tokį asmenybės, bendruomenės ar net tautos manifestą - visada jaudinantis ir įkvepiantis įvykis“, - teigia spektaklio kūrėjai.

Šokio spektaklyje laisvės tema bus pateikiama šiuolaikiškai - vedant paralelę tarp kūno ir valstybės. Kūnas, pasak Agnijos Šeiko, taps struktūra, kurioje siekiama būti laisvam. Kadangi spektaklyje šokėjų kūno kalba bus išraiškinga, žiūrovai bus kviečiami sėdėti arti šokėjų. „Kai spektaklyje nelieka ketvirtosios - žiūrovų - sienos, spektaklis būna labai paveikus“, - įsitikinusi ji.

 

Besiruošiant spektakliui - kūrybinės dirbtuvės

Pasiruošimas spektakliui „Pareiškiu - Brandir“ vyko keliais etapais. Albanas Richardas studentams ir miestiečiams surengė dviejų savaičių trukmės kūrybines dirbtuves, kurių dėka pavyko išgvildenti šokio spektaklio idėją.

Albanas Richardas įsitikinęs, kad bendruomenę buriantys projektai tik parodo, kaip žmonės yra išsiilgę būti kartu. Pasak prancūzo, mes gyvename uždarus gyvenimus ir sukamės viename rate: šeima, darbas, draugai. Tačiau dalyvaudamas tokiose, kaip ši, kūrybinėse dirbtuvėse, žmogus yra tarsi įtraukiamas į mažą bendruomenę. Čia leidžiama paliesti kitą žmogų, išgirsti jo istoriją, pasidalinti su juo savąja.

 

Šokio spektaklis „Pareiškiu – Brandir“ – tarptautinės programos „KlaipėDanse“ dalis

„KlaipėDanse“ – Lietuvos ir Prancūzijos šiuolaikinio šokio meninio, edukacinio ir universitetinio bendradarbiavimo programa, įgyvendinama 2017 m. spalio 19 d. Klaipėdos miesto savivaldybės, Prancūzijos ambasados Lietuvoje ir Klaipėdos universiteto pasirašytos bendradarbiavimo sutarties pagrindu.

Trijų metų programoje numatyta kasmet pastatyti po vieną šiuolaikinio šokio ko-produkcijos spektaklį ir užtikrinti jo sklaidą Lietuvoje ir užsienyje; bei įgyvendinti trejus meistriškumo kursus profesionaliems šokėjams ir Klaipėdos miesto bendruomenei, parengti tarptautinę šiuolaikinio šokio bakalauro programą.

 

Spektaklis rodomas:

Lapkričio 13 dieną, 19:00 val. Menų spaustuvėje, Šiltadaržio g. 6, Vilniuje;

Lapkričio 14 dieną, 18:00 val. Šiaulių dailės galerijoje, Vilniaus g. 245, Šiauliuose;

Lapkričio 16 dieną, 19:00 val. Verslo lyderių centre, K. Donelaičio g. 62, Kaune.

Bilietai: https://bit.ly/2ApDTwx

 

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.