Spektaklyje “Saulėtoji linija” – santuokos užkulisiai penktą valandą ryto
2018-10-11

Spalio 6 dieną sostinės Menų spaustuvėje susirinkę žiūrovai valandai su puse pateko į sutuoktinių virtuvę penktą valandą ryto. Teatro laboratorijos “Atviras ratas” kūrėjai Justas Tertelis ir Vesta Šumilovaitė-Tertelienė į sceną perkėlė lengvai absurdišką, ironišką, tarp lūkesčių ir nevilties balansuojantį dviejų žmonių konfliktą– vieno garsiausių šiuolaikinių rusų dramaturgų Ivano Vyrypajevo pjesę “Saulėtoji linija”.

            Steriliame, fotostudiją primenančiame scenovaizdyje skleidžiasi septynerių santuokos metų purvą sukaupęs dviejų asmenų šeimos portretas. Gražesnės ateities, finansinių įsipareigojimų pabaigos, vyro trokštamo vaiko pažadai – trãpios fasadinės iliuzijos, nebegalinčios atlaikyti nesutaikomų tarpusavio skirtumų svorio. Penktą valandą ryto kietai užmiega empatija, atlaidumas ir pagarba – tai Barbaros bei Vernerio vilko valanda, pasiekta absoliuti finišo linija, už kurios nebegalioja jokios santykių taisyklės. Tai – lemiamas mūšis permainingame santuokos kare, kuriame net uždrausti ginklai pateisina patys save: salėje prasiveržia nedrąsus ir nepatogus juokas, kai scenoje pro aktorės galvą praskrenda kėdė bei vyksta padrikos, tačiau atkaklios laimėtojo neturinčios grumtynės.

            J. Tertelio ir V. Šumilovaitės-Tertelienės personažų pyktis – komiškas ir desperatiškas, tikroviškas iki absurdo bei absurdiškas iki tikroviškumo. Žiūrovas, vojeristiškai įkišęs galvą į intymią ir nenupoliruotą santuokos realybę, jaučiasi lyg nekviestas prašalaitis, kurio buvimas vienoje erdvėje su koncentruotu sutuoktinių įniršiu primena apie giliai glūdintį kiekvieno realaus gyvenimo konflikto teatrališkumą. Aktyvus pjesės ritmas neleidžia atsikvėpti nei aktoriams, nei žiūrovams, o meistriškas dramaturgo humoras nuspalvina santykių realybę lengvai hiperbolizuotomis, bet autentikos neiškraipančiomis spalvomis.Susikaupusios nuoskaudos, neišsakyti ir neišsipildę lūkesčiai, kelyje į vienas kito supratimą netinkamai susidėlioję žingsniai išryškina saulėtąją liniją – metaforinę ribą, skiriančią atkakliai nesusijungiančius dviejų žmonių vidinius pasaulius. Savitų atspalvių personažų tarpusavio dinamikai suteikia ir faktas, jog J. Tertelis bei V. Šumilovaitė-Tertelienė bendrą gyvenimą kuria ne tik scenoje, bet ir už jos ribų.             Spektaklyje atvirai narstoma santuokinė realybė ir suglumina, ir įtraukia gyvenimiškų paradoksų gausa, kūrėjų drąsa bei ironišku, tačiau neabejingu žvilgsniu į bene kiekvieną porą ištinkančias krizes. Šis dueto eksperimentas – kvietimas teatre atpažinti ir nepatogiąsias savo portreto puses susimąstant apie tai, jog ne kiekvienuose santykiuose saulėtąją liniją peržengti pavyksta be aukų. Premjeros vakarą nebesutilpusius žiūrovus užklysti į “Saulėtosios linijos” virtuvę teatro laboratorija “Atviras ratas” dar kartą pakvies spalio 20 dieną.

 

Agnė Vidugirytė

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.