Birutei Mar – garbingas apdovanojimas
2018-02-16

Vasario 15 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorę ir režisierę Birutę Mar ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Valstybės apdovanojimų įteikimo ceremonija vyko Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose.

Birutė Mar – šiuo pavardės trumpiniu aktorė, režisierė ir poetė B. Marcinkevičiūtė gerai žinoma ne tik Lietuvos, bet pasauliniame teatro kontekste. Ją drąsiai galime vadinti lietuviškos monodramos lydere, ji nuolat dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose, kur dažnai apdovanojama pagrindiniais prizais.

Per porą dešimtmečių susiformavo ne tik B. Mar misionieriškas požiūris į aktorės-režisierės profesiją, bet ir siekis kuo giliau pažinti ir kaskart naujai reflektuoti monospektaklį kaip reiškinį, ir šią teorinę refleksiją pritaikyti kuriant naujus spektaklius. Vos tik baigusi studijas Sankt Peterburgo teatro akademijoje, B. Mar išvyko stažuotei į Japonijos teatro mokyklas. Grįžusi, po pirmųjų sėkmingų režisūrinių žingsnių Lietuvos teatre, ši menininkė nuolat tobulinosi, ieškojo galimybių dalyvauti įvairiuose Europos seminaruose, stažuotėse, skirtuose aktoriaus profesiniam ugdymui.

 

Birutė Mar yra išleidusi ne vieną knygą, o pastarųjų metų kūrybinė veikla labai intensyvi, statomų kūrinių temos aktualios ir sudėtingos, pilietiškai atsakingos (pvz., spektaklis „Ledo vaikai“, skirtas Lietuvos tremtiniams Sibire).

 

Birute, ką Tau reiškia šis apdovanojimas?

 

B. Mar: Kai tavo kūrybą įvertina jau vėliau, nuėjus netrumpą savo ieškojimų kelią, įvertinimo prasmė tampa kitokia. Mano režisūros studijų Sankt Peterburge dėstytojas Markas Sulimovas sakydavo: „Kūryba – tai du krantai. Kūrybos kelio pradžioje tu vienas stovi viename krante, o visi žmonės – kitame. Turi taip gyventi ir kurti, kad kuo daugiau žmonių pereitų į tavąjį krantą.“ Tai tikra tiesa. Man šis įvertinimas – tarsi patvirtinimas, kad vertėjo ir verta eiti savo keliu, kad galėčiau pasikviesti žmones, žiūrovus „į savąjį krantą“.

 

Labai džiugu, kad šis apdovanojimas – Lietuvos valstybės šimtmečio išvakarėse. Nes labai myliu Lietuvą, čia gera gyventi ir kurti, gera atstovauti Lietuvai pasaulyje. Manau, tai svarbus įvertinimas ir mano kūrybos namams – Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui, kur sukūriau svarbiausius savo spektaklius ir vaidmenis. Ir tikiu, kad dar sukursiu. Tad nuoširdus ačiū visiems mano gimtojo teatro žmonėms, padedantiems ir palaikantiems kūrybos pakeleiviams.

 

Parengė Daiva Šabasevičienė  

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.