„DUMBLAS“ – kompaktiška neraštingumo epopėja autentiškoje erdvėje
2017-11-20

Lapkričio 25, 26 dienomis Šiauliuose įvyks išskirtinė premjera – publikai bus pristatytas įvietinto teatro (site-specific) principu sukurtas spektaklis pagal garsios iš Kubos kilusios amerikiečių autorės Maria Irene Fornes pjesę „Dumblas“ (1983). Spektaklio sumanytojai Goda Palekaitė ir Aaronas Kahnas (JAV) šį kartą publikai siūlo neįprastą atmosferinį reginį netradicinėje erdvėje. 

 

„Dumblas“ bus rodomas apleistoje, jau keletą metų neveikiančioje „Dubijos“ mokyklos salėje. Tokie teatrui nepritaikytose erdvėse rodomi spektakliai populiarūs visame pasaulyje, tačiau šiauliečiams tai bus bene pirmas ryškus susidūrimas su taip vadinamu įvietintu teatru, kuriame pabrėžiamas ypatingas aplinkos ir sceninio vyksmo ryšys. Pasak spektaklio režisierės ir scenografės Godos Palekaitės, įdomu tai, kad apleista mokykla spektaklio erdve tapo visai neplanuotai – dėl susiklosčiusių aplinkybių, tačiau repetuojant išryškėjo, kad autentiška mokyklos erdvė ne tik įtakoja, bet ir diktuoja esminius scenografinius, veiksminius, garsinius ir režisūrinius sprendimus. „Vien jau aplinkybė, kad feministinė pjesė apie neturtingų veikėjų neraštingumą ir išsilavinimo problemas statoma apleistoje sovietinių laikų mokykloje siūlo įdomias interpretacijas įvairiais lygmenimis. Taip atsirado ir iš anksto neplanuota, bet visiškai natūraliai prigijusi nedidelė „ekskursija“ po mokyklą prieš prasidedant spektakliui. Tikiu, kad „Dumblas“ bus vienas iš sėkmingų pavyzdžių, kai pasirinkta vieta prasmingai įtakoja patį spektaklį ir jo percepciją“ – įsitikinęs režisierius Aaronas Kahnas.

Paprasta, grubia kalba parašytoje Maria Irene Fornes pjesėje vaizduojama destruktyvi neraštingų veikėjų Mae, Loido ir Henrio kasdienybė. Pjesės centre – išsilavinimo siekianti veikėja Mae. Du jos gyvenime pasirodę vyrai – Loidas ir Henris – siekia skirtingų tikslų, tačiau abu neleidžia Mae ištrūkti iš slegiančios aplinkos ir žlugdančios rutinos. Trijų kardinaliai skirtingų mąstymo trajektorijų konfliktas, jų negebėjimas sugyventi bei empatijos nebuvimas neišvengiamai baigiasi tragedija. Tačiau spektaklio „Dumblas“ neįmanoma įsprausti į konkrečius žanrinius rėmus. Pasak jo kūrėjų, tai spektaklis-sindromas, įvietintas hiperrealizmas, kompaktiška tragedija ir neraštingumo epopėja kartu sudėjus. Kūrėjų siekiamybė – spektaklis, kuriame žodis, garsas, vaizdas ir erdvės pojūtis taptų vienalytėmis patyrimo dalimis.

Pagrindinius vaidmenis kuria Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Monika Šaltytė, Aidas Matutis ir Antanas Venckus.  Šviesų dailininkas –  Julius Kuršys. Ypač reikšmingas vaidmuo spektaklyje atiteko garsiniam apipavidalinimui, kurį gyvai atlieka garsus būgnininkas ir audioperformansų kūrėjas Gintautas Gascevičius. Spektaklio režisierius Aaronas Kahnas teigia: „Visas veiksmas nuo pradžios iki galo yra apgaubtas gyvai atliekamos šiuolaikinės eksperimentinės „triukšmo“ (noise) stiliaus muzikos. Ginto kuriamas garso menas, naudojant tikrus, būtent šioje mokykloje rastus objektus, yra tarsi viso spektaklio kvėpavimo sistema. Gintui pasiūlėme „sugroti scenografiją“ ir jis tai padarė aukščiausiu lygiu – garsinėmis vibracijomis sukūrė neįtikėtiną spektaklio skambėjimą, gal tiksliau, „kvėpavimą“, kokio dar nesu matęs, nei girdėjęs“.

Spektaklis „Dumblas“ – ilgai brandintas Valstybinio Šiaulių dramos teatro ir “Rather Than Happiness” koprodukcijos darbas.  “Atrodo, kad Šiauliai pagaliau pradeda busti iš kultūrinių kompleksų ir postindustrinės depresijos, kurioje dešimtmečius tūnojo. Džiaugiuosi matydama, kad kultūros žmonės įsileidžiami į įdomiausias miesto erdves, teatrui vadovauja jauni energingi žmonės. Jaučiu, kad „Dumblas“ Šiauliuose – labai vietoj ir laiku. Tikiuosi, kad šis spektaklis ne tik pasieks pavienį anoniminį žiūrovą, bet ir atvers tam tikras mąstymo galimybes miestui, padrąsins jį nustoti kompleksuoti ir ignoruoti praeities „monumentus“ – sako režisierė, scenografė Goda Palekaitė.

Spektaklio „Dumblas“ premjera – lapkričio 25 ir 26 dienomis 18 val. buvusioje „Dubijos“ pagrindinėje mokykloje, Ežero g. 11a, Šiauliai

                                                                

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.