Bartninkų bažnyčios griuvėsiuose – išskirtinis muzikos, šviesos ir meno vakaras
2017-08-10

Rugpjūčio 10 d., 20.30 val. atgis išskirtinių renginių vieta tapę Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai.

 

Pasiklausyti klasikinės muzikos į šį unikalų istorijos, gamtos ir architektūros kampelį kvies vienas žymiausių Lietuvos pianistų Petras Geniušas, parengęs programą kartu su Čiurlionio kvartetu. Maestro žmona menininkė Kristina Norvilaitė čia pristatys muzikos įkvėptą grafikos darbų parodą „Aš klausausi muzikos“. Pasak menininkų, šiame renginyje grafikos darbai suskambės, o muzika įgaus daugiau spalvų.

 

 

Vilkaviškio rajoną garsina Bartninkų miestelio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia, kurioje  1851 m. lapkričio mėn. buvo pakrikštytas dr. Jonas Basanavičius. Išlikę bažnyčios griuvėsiai lankomi iki šiol, o aktyvių Vilkaviškio kultūros centro darbuotojų iniciatyva tampa kultūros ir meno erdve. Renginių ciklas „b'ART” į gamtos apsuptą istorinę vietą yra pakvietę atlikėjus Martyną Levickį, Veroniką Povilionienę, Petrą Vyšniauską, Kęstutį Vaiginį ir „Grammy” apdovanojimų laimėtoją Hermaną Romero bei kitus.. Šį ketvirtadienį – griuvėsius užlies muzikos, meno ir šviesos sintezė.

 

„Pirmą kartą šią vietą atradau, ieškodama tinkamos erdvės surengti violančelės pasirodymui. Norėjosi klausytojus kviesti arčiau gamtos – atvesti juos į mišką netoliese miesto. Miško tąkart neradau, bet būnant netoliese akis užkliuvo už Bartninkų bažnyčios griuvėsių. Neužtenka šios vietos pamatyti pravažiuojant ar iš nuotraukų. Tik užėjus atsiveria visas grožis ir tam tikra mistika, kuri tiesiog sklando ore. Čia visada smagu, net lietui lyjant. O, kai į istoriškai stiprią vietą pakviečiami puikūs atlikėjai, rezultatas būna pribloškiantis. Nebereikia papildomų priemonių – žiūrovas pasmerktas patirti stiprią emociją. Klausytojai puikiai jaučia, kas yra tikra,” – į išskirtinį Petro Geniušo ir Čiurlionio kvarteto pasirodymą kviečia viena renginio organizatorių Aksana Laskevičienė.

 

Bartninkų miestelio pavadinimas kilo nuo pirmųjų gyventojų, atsikrausčiusių į vietovę po Žalgirio mūšio, amato – drevinės bitininkystės. Bartninkų medus, sakoma, buvo tiekiamas net Lenkijos karaliui, Lietuvos didiesiems kunigaikščiams ir didžiajam kryžiuočių magistrui.

Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia – iki šiol mena J. Basanavičių – kurio krikštu čia rūpinosi ir krikštatėviu tapo kunigas J. Burdulis-Burdulevičius. Kunigas pirmasis bažnyčioje pradėjo laikyti mišias Lietuvių kalba, mokė J. Basanavičių, taip pat šiose apylinkėse aktyviai veikė knygnešiai.

 

Ši legendomis ir puikiu kraštovaizdžiu apsupta mistinė erdvė pirmą kartą pristatys jungtinį atlikėjų Petro Geniušo, Čiurlionio kvarteto ir grafikės Kristinos Norvilaitės projektą. Pianistas P. Geniušas, aplankęs daugybę išskirtinių scenų sako, kad neįprastos erdvės koncertams suteikia papildomo šarmo.

 

„Visame pasaulyje vasarą daug koncertų, festivalių vyksta lauke, netradicinėse erdvėse. Tad renginys Bartninkuose bendrame muzikiniame kontekste atrodo labai gerai.

Bažnyčios griuvėsiai visada turi ypatingą aurą – juk čia kažin kada buvo melstasi, mąstyta apie amžinus dalykus. Tai – labai kilnu.“ – į ypatingą vietą Lietuvoje kviečia P. Geniušas.

 

Koncerte Bartninkuose P. Geniušas gros sudėtingą, tačiau romantišką ir gražią kompozitoriaus S. Rachmaninovo sonatą, o kartu su Čiurlionio kvartetu atliks vieną tobuliausių kamerinio žanro kūrinių A. Dvoržako fortepijoninį kvintetą.

 

„Kūrinio atlikimas yra komunikacija su žmonėmis. Muzika surašyta ant popieriaus ir yra „ant popieriaus”. Susikalbėti su klausytojais, nukreipti juos į muziką – toks mūsų, atlikėjų, darbas. Yra įvairių būdų ir reikia daug išmanymo, pajautos, kad surastum tą kontaktą. Kartais tai būna lengviau padaryti, kartais sunkiau. Priklauso nuo situacijos – įgarsinimo kokybės, instrumento, akustikos, oro sąlygų... Taip pat ir nuo publikos – ar ji dažnai klauso klasikinės muzikos, ar tik kartą per metus, o gal apskritai ne į tą koncertą atėjo... Prisitaikyti – atlikėjo profesionalumo dalykai,” – sako vienas žymiausių Lietuvos pianistų.

 

Muziką Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiuose nuspalvins grafikės Kristinos Norvilaitės darbų paroda „Aš klausausi muzikos“, kurios premjera įvyko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje.

 

„Kokioje aplinkoje menininkas gyvena, tą jis ir vaizduoja. Muzika mane supa nuo ryto iki vakaro. Petras po kelias valandas groja namuose, aš pati S. Prokovjevo, V. A. Mocarto, S. Rachmaninovo muzikos klausausi savo galerijoje. Tas gyvas garsas mano vaizduotėje kuria paveikslus. Man labai gražūs yra muzikos instrumentai. Taip paveiksluose atsirado pianino klavišai, voltorna, violončelė, smuikas, taip pat dirigento mostas, dainuojantis Pavarotis, smuiko raktas... Tokie mano darbų simboliai. Ši paroda – tai nedidelė dalis mano vaizdinių, ką galėjau ir suspėjau perkelti į drobę,” – pristatydama parodą sako K. Norvilaitė

 

Bartninkuose paroda bus eksponuojama ant molbertų. Paskui darbai mėnesiui nukeliaus į Vilkaviškio kultūros centrą, o vėliau sugrįš į sostinę.

 

Rugpjūčio 10 d. Petro Geniušo pasirodymas Bartninkų bažnyčios griuvėsiuose – renginių ciklo „b'ART” dalis, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į šį architektūros, istorijos ir gamtos paminklą, skatinant jį išsaugoti ateities kartos.

 

 

Rugpjūčio 10 d. 20:30 val. Petro Geniušo ir Čiurlionio kvarteto koncertas, Kristinos Norvilaitės darbų paroda „Aš klausausi muzikos“ Bartninkų bažnyčios griuvėsiuose – renginių ciklo „b'ART” dalis, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į šį architektūros, istorijos ir gamtos paminklą, skatinant jį išsaugoti ateities kartos. Bilietai parduodami Vilkaviškio kultūros centro kasoje. Bilietus rezervuoti galima telefonu 8 34 220779.

 

Nuotraukų autorius Vladas Latonas.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.