Visagine „Žalios pievelės“ premjera sutikta itin šiltai
2017-05-11

Gegužės 9 dieną Visagino kultūros centre įvyko LNDT spektaklio „Žalia pievelė“ premjera, skirta Visagino gyventojams. Spektaklį stebėjo didelė vietinės bendruomenės dalis, itin šiltai palaikiusi spektaklio herojus – Ignalinos atominės elektrinės darbuotojus ir visaginiečius. Po spektaklio vyko diskusija su žiūrovais apie spektaklį ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymą bei su tuo susijusius procesus. Diskusiją moderavo teisininkas ir rašytojas Justinas Žilinskas.

 

„Žalia pievelė“ yra pirmas Lietuvos nacionalinio dramos teatro dokumentinis spektaklis, kai istorijas teatro scenoje pasakoja ne aktoriai, o jas išgyvenę žmonės. „Žalioje pievelėje“ savo pasakojimais dalijasi dešimt žmonių: Radiacinės saugos skyriaus vyresnysis spektrometrijos inžinierius Aleksandr Jermolajev, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Ignalinos rinktinės jaunesnysis specialistas ir kinologas Gerdas Baltušis, Pasiruošimo remontui ir užtikrinimo skyriaus specialistė Violeta Janavičienė ir Pirkimų ir sutarčių skyriaus teisininkė Edita Spudytė. Taip pat savo mintimis dalijosi Europos Komisiją konsultavusi nepriklausoma energetikos konsultantė Helene Ryding, moksleiviai Vladimir Medvedev ir Auksė Zvicevičiūtė, Visagino Atviro jaunimo centro sektoriaus vedėja Olga Solovjova, IT specialistas ir klounas Dmitrij Marčenko bei darbo šiuo metu ieškanti Sankt Peterburgo valstybinio kultūros instituto absolventė Marija Laenko.

 

„Žalia pievelė“ Visagine buvo priimta ypač šiltai: perpildyta žiūrovų salė, spengianti tyla spektaklio metu, akivaizdžiai juntamas žiūrovų jaudulys, po spektaklio – ilgi plojimai, aktyvus dalyvavimas diskusijoje, išsakant ir pagrindžiant savo pastebėjimus ne tik spektaklio atžvilgiu, bet ir kalbant apie savo unikalią Visagino bendruomenę, prisiminimų dovanėlės iš įvairių Visagino institucijų ir svarbiausia, žmonių šypsenos, jų pasitempimas, – sako LNDT teatrologė Daiva Šabasevičienė, – Lietuvos nacionalinio dramos teatro premjera Visagine tapo viso miesto didele švente. Tokią reakciją teatras ne tik vertina, bet priima kaip dar didesnę atsakomybę, kuriant dokumentinius spektaklius, skirtus tikroms Lietuvos problemoms.

 

Visaginiečiai, kurie spektaklyje cituoja Brazausko, Prunskienės, Adamkaus, Kirkilo išsamius sveikinimus ir kurie šiandien gyvena spengiančioje tyloje – akivaizdus įrodymas, kad mūsų valstybė dar labai jauna, kad mūsų politika dar labai nestabili, kad nėra Lietuvoje tiriamosios žurnalistikos, todėl spaudoje visas dėmesys nukreipiamas į „žvaigždžių“ gyvenimą, maistą, rūbų stilių, o kuo gyvena politikų sužalotos bendruomenės, niekam neįdomu. Tiksliau, mes neturime toliaregiškos valstybės politikos. Tą patvirtino ir Justinas Žilinskas, diskusijos metu ne kartą prisipažinęs, kad neteko nieko blogo skaityti apie Visaginą, kai miestas visomis prasmėmis gyvena ant tiksinčios bombos. Keturiasdešimt trys tautos, pačios sau pasistačiusios miestą – tris mikrorajonus, miestą, kuris dar nebaigtas statyti, bet jau pradėjęs griūti. Visaginiečiai žino, kad ištuštėję juodais langais namai ir toliau liks nežinomybėje, o vienintelis „gražesnis“ pastatas, buvęs viešbutis, bus nugriautas, nes jo vietoje įsikurs „Maxima“. Kitų, kad ir hipotetinių planų valstybė nepateikia. Kuo gyvena Lietuvos žmonės, apie kuriuos, pasirodo, niekas nieko nežino, ir bando kalbėti Lietuvos nacionalinis dramos teatras.“

 

„Žalios pievelės“ kūrėjai yra Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė, Jonas Tertelis, Kristina Werner, scenografė – Paulė Bocullaitė, kostiumų dailininkė – Inga Skripka, kompozitorius – Martynas Bialobžeskis, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis. Spektaklį kuriant bendradarbiauta su Visagino savivaldybe, Ignalinos atomine elektrine, Visagino kultūros centru, Visagino kūrybos namais, Visagino Europe Direct informacijos centru. Spektaklio rėmėjas – Kultūros taryba. Dėl itin didelio susidomėjimo ir dėl to, kad ne visi norintys spėjo nusipirkti bilietus, artimiausiu metu planuojami papildomi spektaklio rodymai Visagine, o gegužės 19 dieną įvyks šio spektaklio premjera Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje. Po spektaklio, apie 20.30 val. vyks diskusija su žiūrovais. Susitikimą moderuos žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Diskusija nemokama, įėjimas laisvas.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.