F. Dostojevskio įkvėptas: Ukrainos režisieriaus S. Loznicos filmas „Nuolankioji“ Kanuose
2017-05-28

Naujausio garsaus kino režisieriaus Sergejaus Loznicos filmo „Nuolankioji“ („A Gentle Creature“) premjera jau įvyko šių metų konkursinėje Kanų kino festivalio programoje.  

 

„Mane įkvėpė Dostojevskio apsakymas tokiu pačiu pavadinimu. Tai istorija apie kankintojo ir jo aukos santykius, pasakojama kankintojo lūpomis. Tačiau mano pasakojimo linija labai skiriasi nuo Dostojevskio apsakymo siužeto. Filmas vyksta dabartyje, o laikmetis diktuoja pasakojimo siužetą ir kulminaciją. Man atrodo, šiandien aktualu tyrinėti psichologinio (ir ne tik) smurto, būdingo tam tikrai erdvei ir jos gyventojams, prigimtį ir fiziologiją“, – sako režisierius.  

 

Filmo siužetas nukelia į nebaudžiamų nusikaltimų kraštą. Rusijos miesto pakraštyje gyvena jauna moteris. Kartą ji gauna siuntinį, kurį pati buvo išsiuntusi savo įkalintam vyrui, su prierašu „grąžinti siuntėjui“. Nustebusi moteris neturi pasirinkimo – norint išsiaiškinti, kodėl taip nutiko, jai tenka keliauti į kalėjimą tolimame šalies regione. Taip prasideda istorija apie žmogaus kovą prieš neįveikiamą socialinio blogio tvirtovę. Nepaisant smurto ir pažeminimų nuolankioji herojė pradeda aklą teisybės paiešką.  

 

Ukrainos režisieriaus Sergejaus Loznicos gyvenime kinas atsirado ne iškart: 1987 metais jis baigė Kijevo politechnikos institutą su inžinieriaus-matematiko diplomu, paskui keletą metų dirbo Kibernetikos institute moksliniu darbuotoju ir užsiėmė tyrimais dirbtinio intelekto srityje. 1991 metais jis įstojo į Rusijos valstybinį kinematografijos institutą (VGIK), Nanos Džordžadzės kursą, kurį baigė su pagyrimu. Nuo 1996-ųjų S. Loznica sukūrė 17 dokumentinių filmų, pelniusių kelias dešimtis tarptautinių prizų. 2010-aisiais pirmasis pilnametražis vaidybinis S. Loznicos filmas „Mano laimė“ („My Joy“) buvo pakviestas dalyvauti konkursinėje Kanų festivalio programoje, o 2012-aisiais kitas režisieriaus filmas „Rūke“ („In the Fog“) Kanuose buvo apdovanotas FIPRESCI prizu.  

 

Kanuose pristatytas naujausias S. Loznicos filmas „Nuolankioji“ yra bendras Prancūzijos, Vokietijos, Olandijos, Ukrainos ir Lietuvos kino kūrėjų darbas.  Pasak Lietuvos prodiuserės Uljanos Kim, „šis filmas skatina susimąstyti kaip toli nuėjome nuo nežmoniškos sistemos, kurioje egzistavome pusę amžiaus, kelia klausimą ar sugebėjome iki galo sulaužyti kolektyvinį savidestrukrcijos kodą“.   „Nuolankiosios“ kūrybinėje grupėje – lietuvis montažo režisierius Danielius Kokanauskis, nuolat Lietuvoje gyvenantis ir dirbantis garso režisierius Vladimiras Golovnickis. Prie filmo gamybos rėmimo prisidėjo Lietuvos kino centras.   Lietuvos kino žiūrovai filmą „Nuolankioji“ pamatys šį rudenį.

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.