Tarptautinė rezidencijų programa Lietuvoje – atgaiva užsienyje dirbantiems kūrėjams
2016-11-26

Septintus metus iš eilės „Menų spaustuvėje“ vykstanti užsienio rezidencijų programa Lietuvos publikai pristato kitų šalių menininkų darbus. Iš pradžių nedrąsiai lietuvių lankomi rezidentų kūrybinio darbo rezultatai, pamažu virto į vis labiau vertinamą galimybę iš arti pažinti užsienio kūrėjų darbus, pamatyti ne tik baigtus rezultatus, bet ir patį procesą, pasirodymus eksperimento ir eskizo formatuose, diskutuoti neformalioje aplinkoje.

 

Anot programos vadovės Lauros Gabrielaitytės-Kazulėnienės, tarptautinės rezidencijos turi itin svarbią reikšmę ne tik scenos menų bendruomenei, bet ir ateinantiems žiūrovams. Jos sukuria erdvę menininkams laisvai kurti, dirbti prie individualių projektų, nepriklausančių jų trupėms ar įstaigoms šalyse, iš kurių jie atvyksta. Rezidentai surengia ne tik pasirodymus, bet ir dirbtuves Lietuvos scenos menų bendruomenei, edukuoja visuomenę šiuolaikinio teatro, šokio temomis rengdami atvirus seminarus ir paskaitas. „Kiekvienas užsienio rezidentas į „Menų spaustuvę“ atneša ką nors naujo, čia intensyviai dirba, o kartais net sugrįžta pristatyti čia pradėtų darbų festivalių metu. Tai labai džiugina, tada jaučiu, kad programa pasiteisina, kūrėjai gerai prisijaukina erdvę“, – teigia Laura.

 

 

Įkvėpimo ieško ir miške

 

Vieni šių metų rezidentai lietuvių auditorijai savo darbus pristatė vasarą, kitų pristatymai – dar laukia. Birželį „Menų spaustuvėje“ rezidavo pasaulinio garso vokiečių šiuolaikinės trupės „Sasha Waltz & Guests“ nariai Virgis Puodžiūnas ir Orlando Rodriguez. Iš lietuvos kurti į užsienį išvykęs Virgis rezidencijų programą mato ir kaip galimybę bent trumpam pasisemti įkvėpimo gimtojoje šalyje. „Paprastai į Lietuvą grįžtu tik ilsėtis, atostogoms, niekada jos nesieju su darbu. Čia viešėdamas taip pat niekada nebūnu mieste – visada laiką leidžiu gamtoje – Žemaitijoje pas tėvus arba Nidoje. „Menų spaustuvės“  rezidencija - pirmas kartas kai į Lietuvą atvykstu ne ilsėtis, o ieškoti įkvėpimo, kurti ir intensyviai dirbti prie šokio projektų“, – sako Virgis ir priduria, kad porai dienų repetuoti išvyks Lietuvos miškus.

 

Su Virgiu Puodžiūnu kartu atvykęs tos pačios trupės kolega Orlando Rodriguez teigia, kad čia jį labiausiai žavi „Menų spaustuvės“ bendruomenė, treniruočių patalpų kokybė, bendra miesto atmosfera. Orlando pasakoja, kad su Virgiu jie nuolat dirba toje pačioje studijoje su savo trupės projektais, tačiau niekada neturėjo galimybės padirbėti tik dviese. Paklaustas apie kūrybinio dueto atsiradimą, jis sako: “Atvykti čia ir dirbti su Virgiu buvo mano svajonė ir štai – ji tapo realybe. Mūsų tikslas – bandyti kurti kartu ir ateityje galbūt iš to išeis atskiras pasirodymas. Rezidencijų programa  - nuostabi, nes suteikia ypatingą laisvę kurti. Galime ateiti kada norime, būti kiek norime, puikiomis sąlygomis ramybėje kurti tai, ką jaučiame.“

 

Naujų meno formų paieška

 

„Menų spaustuvėje“ rezidavęs belgės Mirte Bogaert ir brito Vincent Stephen duetas iš ilgamečio rezidencijų parnerio – Bergeno miesto, taip pat kalba apie pagaliau atsiradusią galimybę kurti kartu. Šokėja ir muzikantas iki atvykimo į Vilnių kūrė tik atskirai, o supratę, kad kartu galėtų atrasti naujų meno formų, rinkosi rezidencijų programą ir darbo „Menų spaustuvėje“ metu sukūrė visiškai naują šokio ir muzikos performansą. Savo kūrinį jie pristatė pilnai salei žiūrovų ir buvo itin nustebinti susirinkusių į surengtą diskusiją gausa: „Nesitikėjome, kad lietuviai bus tokie kalbūs – mums buvo iš anksto pranešta, kad čia visi bijo kalbėti ir diskusijose po spektaklių susirenka mažai žmonių. Čia jie kalbėjo daugiau už mus pačius!“ – stebėjosi Norvegijoje muziką kuriantis britas.

 

Rezidencijos – treniruotėms per atostogas

 

Programa suteikia šansą  Lietuvoje pasirodyti ne tik kitos tautos atstovams, bet ir lietuviams, išvykusiems kurti į užsienį. Taip pat kaip Virgis, užsienyje kuria ir šiuolaikinio cirko artistė Monika Neverauskaitė. Šiuo metu ji studijuoja cirko meną Prancūzijoje ir džiaugiasi trumpam grįžusi į Lietuvą: „Šiuo metu man atostogos. Atostogų metu sunku suplanuoti fizinį darbą – reikia tinkamos erdvės ir tinkamos atmosferos, negaliu treniruotis namie. Rezidencijų programa suteikia viską ko man reikia: treniruočių studiją, laisvą grafiką ir visada padėti pasiruošusius žmones.“  Nors Monika profesionali cirko artistė, apie save ji kalba kukliai: „Atvykdama į rezidenciją, tarsi prisiimu atsakomybę prieš Lietuvos publiką, noriu jau parodyti ką nors įdomaus, todėl, manau, rezidencijai reikia pribręsti ir atvykti tik tada, kai jauties turįs ką pristatyti.“

 

Nuima prodiusavimo naštą

 

Porą lapkričio savaičių „Menų spaustuvėje“ reziduojantis bulgaras Yasen Vasilev teigia, kad rezidencijų programos iš esmės pakeitė jo gyvenimą. Besimokydamas performanso meno Šanchajuje jis pajautė, kad jo kūriniai neatitinka įprasto teatro scenos, bet taip pat nėra ir visiškai eksperimentiniai. „Menų spaustuvė man labai tiko, nes čia gausu tarpdisciplininio meno, po vienu stogu gyvuoja ir teatras, ir šokis ir viskas, kas yra tarp jų. Rezidencijų metu ne tik turiu laisvę ramiai kurti, bet ir susipažinti su Lietuvos teatro scena - nuo to laiko kai atvykau, kiekvieną vakarą einu į spektaklį“, - teigia Yasen. Jis tvirtina, kad rezidencijų programos itin svarbios kuriančių žmonių gyvenimuose dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, tai išbandymas sau, savo kūrybai nepažįstamoje vietoje, nepažįstamoje kultūroje. Tai galimybė išmokti įsiklausyti ir suprasti kitus žmones, išlipti iš komforto zonos. Kitas svarbus aspektas – kūrybos pavertimas produktu: „Šiais laikais, kai artistų finansavimas yra labai ribotas, kultūros projektų biudžetai nuolat apkarpomi, o jauni menininkai pasimeta visoje sistemoje, rezidencijų programos yra tikrų tikriausia atgaiva. Jų metu gali ramiai kurti, tyrinėti savo discipliną, gauti įkvėpimo, nesirūpinant savo kūrinio prodiusavimu, o investuojant į jo kokybę ir taip suteikiant jam daugiau galimybių ateityje.“ Yasen Vasilev bendram kūrybiniam darbui pasikvietė su jauną šokėją Džiugą Kunsmaną, o savo kūrybos rezultatus visiems norintiems pristatė „Menų spaustuvės“ studijoje.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.