„Meno Fortas“ – rudens maratonas
2016-11-09

Režisieriui Eimuntui Nekrošiui ir Teatrui „Meno Fortas“  šių metų Spalio mėnuo darbų gausa buvo išskirtinis. Dar Rugsėjo pabaigoje režisierius E.Nekrošius buvo pakviestas į garsaus Belgrado festivalio BITEF atidarymo ceremoniją.

 

Neabejotinai svarbiausias Rytų Europos tarptautinis teatro festivalis šiemet vyko jau 5o-ąjį kartą. Prieš pusę amžiaus dramaturgei bei režisierei Mira Trailovič ir teatrologui bei filosofui Jovan Čirilov pavyko įtikinti miesto valdžią įsteigti festivalį, o vėliau neeilinės energijos, komunikabilumo ir sugebėjimų manipuliuoti ryšiais su tuometės komunistinės Jugoslavijos valdžia dėka šiam duetui pavyko atsivežti į BITEF‘ą praktiškai visus žinomiausius pasaulio teatro kūrėjus. Jų tarpe tokias legendines asmenybes ir trupes, kaip Jerzy Grotowski, Belа Ahmadulina, Luca Ronconi, Théâtre du Soleil, Ariana Mnouchkina, Tadeusz Kantor, Ingmar Bergman, Peter Brook, Robert Wilson, Anatolij Efros, Philip Glass, Samuel Beckett, Andžej Wajda, Pina Bausch, Christoph Marthaler, Eric Lacascade, Gorgio Strehler, Rezo Gabriadze, Maurice Bėjart, Robert Lepage ir begalę kitų.

 

BITEF‘as ypatingai reikšmingas ir Lietuvos teatrui. M.Trailovič ir J.Čirilov viešnagės Vilniuje metu susižavėjo E.Nekrošiaus teatrinio mąstymo unikalumu ir jau 1984 metais, 18-ąjame BITEF‘e buvo rodomas spektaklis „Pirosmani, Pirosmani“. Po šių gastrolių Europa išgirdo apie lietuvių teatrą ir atvėrė jam savo duris, o Nekrošiaus spektakliai tapo laukiami visuose svarbiausiuose festivaliuose iki šiol.

 

Į jubiliejinio festivalio atidarymo ceremoniją organizatoriai sukvietė garbingus svečius iš viso pasaulio, o atidaryti festivalį patikėjo Robertui Wilsonui, kurio dalyvavimas ceremonijoje buvo laikomas paslaptyje, kaip siurprizas visiems susirinkusiems. Atsilygindamas už tokį dėmesį amerikiečių teatro kūrėjas savo inauguracinę kalbą pavertė tikru mono spektakliu, trukusiu daugiau nei pusvalandį.

 

Pakeliui iš Belgrado E.Nekrošius apsilankė Zagrebe, Nacionalinio Kroatijos teatro kvietimu. Čia režisierius susipažino su aktorių trupe, o su teatro vadovais aptarė bendradarbiavimo galimybes, kurios gali būti realizuotos jau ateinančiais metais.

 

Spalio mėnesį Teatras „Meno Fortas“ tradiciškai pristatė naujausią E.Nekrošiaus darbą, F.Kafkos „Bado Meistrą“ dviejuose svarbiausiuose tarptautiniuose Rusijos teatro festivaliuose – „Baltijskij Dom“ („Baltijos Namai“) Sankt Peterburge ir „Stanislavskio sezonai“ Maskvoje. Bemaž visi rašantys apie šiuos spektaklius, prisimindami ankstesnius monumentalius režisieriaus spektaklius, pastebi naują Nekrošiaus lengvą, kamerinį stilių nestokojantį subtilios ironijos ir intelektualaus humoro.

 

„Eimunto Nekrošiaus „Bado Meistras“ pagal Kafkos novelę – ironiškas Requiem pasauliui, kuriame publika, sulaikiusi kvapą, valandomis stovėdavo prie poetų, maištininkų, kankinių narvų. Gerte gerdavo jų žodžius, žvelgdavo į jų randus ir tai ją dvasiškai pakylėdavo. O dabar, Kafkos žodžiais tariant, „susidomėjimas labai smuko“. Ir publika bėga į cirką – su arkliais, su ugnimis. Kankinys irgi įstoja į cirką, velkasi koja kojon su laikmečiu. Atomazga verta Kafkos. (...) Štai ir visas alegorinis pasakojimas apie menininką nuostabiajame naujajame pasaulyje. Jo nepavyks „įžeminti“ nei masinėje kultūroje, nei vartotojiškoje visuomenėje su neišvengiamomis jos pramogomis, nei 21-ame amžiuje. O šis kamerinis spektaklis beveik taip pat skaudus, kaip ir „Jobo Knyga“.

 

„Einu į Nekrošių tarsi nusilenkti žiniuoniui. Spektaklis „Bado Meistras“ – tai kaip tik tas priartėjimas prie tobulybės, kurio siekė Bado Meistras: tikslus ir praktiškai bekūnis.“  

 

Tarp „Meno Forto“ gastrolių E.Nekrošius dar spėjo surengti praktinį seminarą – vaidybos laboratoriją jauniesiems Italijos aktoriams Matera mieste. Tai Basilicata regione vykstančio „Festival Citta delle 100 Scale“ („100 laiptų miesto festivalis“) dovana jauniesiems regiono menininkams ir Matera miestui, kuris yra paskelbtas 2019 metų Europos kultūros sostine.

Praėjusį savaitgalį „Meno Forto“ kūrybinė grupė plušėjo Lenkijoje. Wroclave vykstančios Teatro Olimpiados programoje Lapkričio 4 dieną buvo parodytas Eimunto Nekrošiaus spektaklis sukurtas šį pavasarį Nacionaliniame Varšuvos teatre pagal A.Mickevičiaus „Vėlines“. Geriausių lenkiškų spektaklių programą Olimpiadoje solidžiai praturtino naujausi T.Suzuki, R.Castellucci, H.Goebbels, P.Delbono, R.Wilson, J.Fabre, P.Brook spektakliai.

 

Lapkričio mėnesį „Meno Fortas“ ir toliau keliaus, tik jau trumpesniais atstumais. Lapkričio 11 d. „Bado Meistras” bus rodomas Alytaus miesto teatre, o Dante Alighieri „Rojus” Lapkričio 30 d. bus pristatytas klaipėdiečiams dramos teatre. Vilniuje, „Menų Spaustuvės“ Juodojoje salėje Lapkričio 18 d. „Meno Fortas” paskutinį kartą šiais metais suvaidins spektaklį „Jobo Knyga“ pagal Senojo Testamento tekstus.    

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.