Fizikinės teorijos - teatriniuose „Dalykuose“
2016-11-10

Lapkričio 16 ir 17 d. teatre “Meno fortas“ Vilniuje įvyks neeilinė premjera – čia bus pristatytas mokslo ir meno atstovų drauge kurtas spektaklis „Dalykai“  (rež. Paulius Markevičius).

 

Ką menininkas gali pasakyti mokslininkui? O ką mokslininkas – menininkui? Ar fizikos dėsniai yra tinkama medžiaga scenai? Šių klausimų vedami projekto organizatorius Meno ir mokslo laboratorija pakvietė mokslininkų ir menininkų komandą bendradarbiauti kuriant spektaklį.

 

“Dalykai” – tai spektaklis apie bandymą suvokti realybę per fizikinius dėsnius. Spektaklio kūrėjus inspiravo noras išsiaiškinus kvantinės fizikos irracionalumus, kvantinės žmogaus sąmonės teorijas ir išanalizavus visą ką sudarančias mikrodaleles tuo pasidalinti su kolegomis kūrėjais bei žiūrovais. Pasak jų, tik supratus kertines mokslo teorijas, bus galima leistis į kitas gyvenimiškas paieškas.

 

Pasiruošimą spektakliui sudarė dvi dalys. Pirmojoje teatro menininkai klausė fizikos konsultanto Vytenio Pranculio kvantinės fizikos paskaitų. „Manau, kad aktorius labiausiai nustebino neintuityvumas - labai sunku kvantinius reiškinius paaiškint analogijomis per kažkokius kasdienius visiem suprantamus reiškinius,“ - sakė su lazerių veikimu, Heizenbergo neapibrėžtumo principais, tuneliavimu, elektronų bangos-dalelės dualumu, optimėmis iliuzijomis ir apgaulėmis menininkus supažindinęs V. Pranculis. Pasak jo, teatro produkcijoje remiantis fizikos dėsniais galima pasiekti vien mokslo kanalais nepasiekiamą auditoriją ir taip ją prusinti. Antrojoje dalyje projekto vairą perėmė režisierius P. Markevičius, drauge su menininkų komanda kūręs mokslo įkvėptus etiudus, tapusius spektaklio pagrindu. „Labiausiai inspiruoja dalelių neapibrėžtumas - būti skirtingose vietose vienu metu, būti ir gyvu ir negyvu, būti priklausomu nuo kito, esančio priešingoj Visatos pusėje. Hamletas kėlė klausimą „būti ar nebūti”, mes leidžiamės į tolimesnę kelionę keisdami kryptį, svarstydami kitus klausimus, nes į šį jau atsakėme - galima ir būti ir nebūti vienu metu,” – sakė P. Markevičius, šiais metais jau pristatęs spektaklio „Kuprelis” premjerą Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

 

Spektaklio kūrėjai pabrėžia, jog nors spektaklis ir yra įkvėptas fizikinių teorijų, žiūrovas nebūtinai turi jas išmanyti, norėdamas suprasti teatrinį vyksmą – „Dalykuose” žiūrovai yra nukeliami į siurrealistinę tikrovę, kur kasdieniai dalykai, įvykiai ir reiškiniai yra aptariami fizikinių teorijų kasdienybės kontekste.

Spektaklyje veikia Greta Grinevičiūtė, Simonas Dovidauskas, Paulius Markevičius, Vygandas Vadeiša, Gabrielius Zapalskis. Muziką kūrė Arturas Bumšteinas ir Antanas Dombrovskij. Kostiumų dailininkė - Sandra Vasilevskaitė. Scenografė – Barbora Šulniūtė.

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.