LNDT startuoja „Pokalbiai NE apie teatrą“ su Karoliu Kaupiniu
2016-10-18

Pernai pakvietęs žiūrovus į diskusijas po spektaklių „Auditorija tiria“, Lietuvos nacionalinis dramos teatras naujame sezone pristato platesnio pobūdžio diskusijų ciklą „Pokalbiai NE apie teatrą“. Diskusijas aktualiomis, visiems rūpimomis temomis ves žurnalistas ir režisierius Karolis Kaupinis. Pirmasis susitikimas tema „Belaukiant pabėgėlių“ vyks spalio 24 d., pirmadienį.

 

„Pokalbiai NE apie teatrą“ – nesekant išorinėmis taisyklėmis

Diskusijų ciklas „Pokalbiai NE apie teatrą“ turėtų sudominti ne tik teatre aktyviai besilankančią visuomenės dalį, bet ir tą, kuriai rūpi aktualūs kasdienybės, politikos, pilietinio gyvenimo aspektai, tačiau kurių vidinio poreikio diskutuoti, išgirsti kitą ir būti išgirstam nepatenkina kiti viešojoje erdvėje egzistuojantys formatai: televizinės laidos, komentarai spaudoje, radijuje, ekspertų pranešimai, vertinimai.

„Šalyje egzistuojančią „dialogo“ spragą ir bus siekiama užpildyti, kviečiant žmones kalbėtis rūpimomis temomis, kurios paprastai aktyviausiai skleidžiasi vienmintėse grupėse arba skirtingų sričių – akademikų, aktyvistų, žurnalistų – ganėtinai uždaruose ratuose, kurie retai kalbasi vieni su kitais. Teatras gali atlikti agoros (aikštės, kur miestelėnai rinkdavosi aptarti svarbiausius klausimus) vaidmenį. Čia planuojama kalbėti apie tai, kas aktualu visuomenei, nesekant jokiomis išorinėmis – formos, eterio laiko, diskusijos užsakovų darbotvarkės – taisyklėmis. Šiomis diskusijomis bus siekiama sukurti atvirą, tolerantišką dialogo erdvę, kurioje rinksis moderatoriaus specialiai kviečiami, pasirinktą temą gebantys prasmingai reflektuoti pašnekovai bei pilietiškai nusiteikusi, arba priešingai, aiškaus supratimo, nuomonės nagrinėjamais klausimais neturinti visuomenės dalis, kurią šie pokalbiai paskatintų aktyviau dalyvauti apmąstant pasaulio ir mūsų valstybės būtį“, – sako Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius Martynas Budraitis.

Pirmojo susitikimo spalio 24 dieną tema – „Belaukiant pabėgėlių“

Diskusijų ciklo susitikimus ves žurnalistas ir kino režisierius Karolis Kaupinis: „Naujienų tarnyba seka tai, kas nauja, bet turi trumpą atmintį ir mažai laiko. Teatras atsimena daug, mato plačiai, bet jam svarbesnė emocija, ne faktai. Man įdomu sujungti tas dvi institucijas. Išjungus telefonus, kaip teatre, bet neapleidžiant faktų, kaip televizijoje. Pasikviečiant žmones, kurių norisi klausytis ir paklausti. Kalbėtis apie tai, kas dabar atrodo svarbiausia šioje valstybėje. Ir susikalbėti.“

Pirmoji susitikimo, kuris vyks spalio 24 d., 18 val. LNDT fojė, tema „Belaukiant pabėgėlių“ referuoja į Konstantino Kavafio bei John Michael Coetzee kūrinių pavadinimus. Jie kalba apie santykį su tais, kurių nepažįstame, parodo, kokias savo pačių problemas apnuogina laukimo faktas. Statistika rodo, kad Lietuvos gyventojai šia tema pasidaliję per pusę. Komentarai internete kalba kitaip. Galbūt gyva diskusija gali parodyti, kas nutylima raštu, sako diskusijos moderatorius.

Šiame susitikime taip pat dalyvaus istorikas Aurimas Švedas, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos teisininkė Eglė Samuchovaitė, islamo tyrinėtojas Egdūnas Račius, portalo Bernardinai.lt vyr. redaktorius Donatas Puslys.

K. Kaupinis: „Viešose diskusijose galime suprasti, kokia visuomenė esame“

„Lietuvos gatvėse pabėgėlių nematome, šalia mūsų jie negyvena, paskutiniai rinkimai parodė, kad politinėje darbotvarkėje ši tema toli gražu nėra tarp tų, kurios labiausiai domintų rinkėjus. Tačiau užtenka persikelti per Baltijos jūrą ar pervažiuoti kitapus Tatrų, kad viskas pasikeistų. Europoje šiuo metu tai – viena aktualiausių ir svarbiausių temų. Ji iškelia ne techninius, bet mūsų tapatybės ir daugumos santykio su mažuma klausimus, kurie Lietuvoje visada itin aktualūs, nes vienu gyvenimo atveju – mes mažuma, kitu – dauguma. Todėl norime suprasti ir suteikti erdvę kalbėtis. Viešų diskusijų pas mus dar mažoka. Jose galime kiek daugiau suprasti, kokia visuomenė esame. Viešas kalbėjimas reikalauja žymiai daugiau atsakomybės ir argumentavimo nei virtuali erdvė. Galbūt iš tiesų pasirodys, kad tai dirbtinė tema ir čia nėra ką kalbėti?

Artimiausioje diskusijoje norėčiau pajudinti sąvokas, kurios plačiai naudojamos kasdieniniame žodyne, bet nėra iki galo aiškios. Pavyzdžiui, integracija. Ką iš tiesų reiškia integruoti(s). Kas toji mūsų visuomenė, į kurią reikia integruotis? Dėl ko kolektyviai galime sutarti tarpusavyje? Ką pasakyti žmogui, norinčiam čia likti? O nenorinčiam, bet atkeliamam? Šie klausimai įdomūs man, tačiau diskusija tam ir yra atvira, kad galbūt didžiajai daliai pasirodys, jog žymiai svarbesni kiti dalykai“, – sako „Pokalbių NE apie teatrą“ moderatorius Karolis Kaupinis.

Visi diskusijų ciklo „Pokalbiai NE apie teatrą“ renginiai nemokami. Ateityje, pasak moderatoriaus, norėtųsi iškelti visas temas, kurios kalbėtų apie tai, kas mes, Lietuvos visuomenė, esame ir kokiais norime / nenorime būti. Informacija apie artimiausius „Pokalbiai NE apie teatrą“ susitikimus – LNDT interneto svetainėje www.teatras.lt

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.