Eimunto Nekrošiaus “Vėlinės“ pripažintos geriausiu sezono spektakliu Lenkijoje
2016-08-24

Prieš pradedant naująjį sezoną Vilniaus teatrą “Meno Fortas” pasiekė smagi žinia iš kaimyninės Lenkijos. 250 –ies metų jubiliejų švenčiantis Varšuvos Nacionalinis teartas (Teatr Narodowy) kaip vieną centrinių jubiliejinio sezono įvykių pristatė lietuvių režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklį “Vėlinės” pagal Adomo Mickevičiaus poetinę dramą. Spektaklio premjera įvyko šių metų Kovo 10 dieną ir iš karto sulaukė audringos kritikų, žiūrovų ir teatrinės visuomenės reakcijų.

Kas mėnesį leidžiamas žurnalas “Teatr” peržvelgdamas praėjusį 2015-2016 metų Lenkijos teatrinį sezoną pripažino „Vėlines“ geriausiu sezono spektakliu. Įtakingiausio teatrinio žurnalo vyriausiasis redaktorius Jacek Kopciński su džiaugsmu pranešė, kad lietuvių režisieriaus sukurtam spektakliui skiriamas Konrado Swinarskio vardo apdovanojimas.

K.Swinarskis – Lenkijos teatro, televizijos, kino ir operos režisierius, inscenizacijų autorius, scenografas. Jis sukūrė savo nepakartojamą stilių, kuris darė didelę įtaką iškiliausiems ir originaliausiems teatro režisieriams – Krystianui Lupai, Ježiui Jarockiui, Kšyštofui Warlikovskiui ir kitiems. 1975 metais 46-erių metų Swinarskis tragiškai žuvo sudužus besileidžiančiam į Damasko oro uostą lėktuvui.

Įamžindamas režisieriaus vardo atminimą žurnalas „Teatr“ jau 1976 metais įsteigė K.Swinarskio apdovanojimą ir kasmet juo pagerbia geriausią sezono spektaklį parodytą Lenkijos teatruose. Pirmasis šio apdovanojimo laureatas – legendinis režisierius Anžejus Wajda. Eimuntas Nekrošius yra vienas iš nedaugelio, kuriam šis apdovanojimas skiriamas jau nebe pirmą kartą. 1997 metais geriausiu sezono spektakliu buvo išrinktas legendinis režisieriaus „Hamletas“, kuris buvo pristatytas tuometiniame Torunės festivalyje „Kontakt“. Be to, E.Nekrošius yra vienintelis užsienietis, kuriam skirtas K.Swinarskio apdovanojimas.

Pristatydamas lietuvių darbą Nacionalinis Varšuvos teatras pabrėžia, kad poetinė Adomo Mickevičiaus drama, interpretuojama lietuvių Meistro, žinomo dėl savo unikalios teatrinės kalbos, išsiskiria dvasingumu, apeigų galia, atsakomybės visuomenei, nacionaliniais ir egzistenciniais, bei asmenybės tragedijos aspektais.

Pasak pagrindinį Gustavo-Konrado vaidmenį spektaklyje sukūrusio Grzegorz Maleckio režisierius neskyrė ypatingo dėmesio nacionalinio išsivadavimo ir patriotizmo temoms, tai ne šio spektaklio esmė. Nekrošius ieškojo „Vėlinėse“  kažko daugiau, kažko gilesnio. Tai jam tikrai patinka. Žvelgiant į tai, kas dabar rodoma Varšuvos teatruose, spektaklis labai išsiskiria. Nekrošiaus „Vėlinės“ - apie tai, su kuo susiduria filosofija, menas, kultūra ir religija jau tūkstančius metų. Tai spektaklis apie Dievo paieškas ir bėgantį laiką.

Eimuntui Nekrošiui Varšuvoje talkino „Meno Forto“ kūrybinė grupė: scenografas Marius Nekrošius, kostiumų dailininkė Nadežda Gultiajeva, šviesų dailininkas Audrius Jankauskas.

Iškilminga K.Swinarskio apdovanojimų ceremonija įvyks Varšuvos Teatro Institute Spalio viduryje.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.