Savaitgalio kino maratonas su „Skalvijos“ kino akademija
2016-05-27

„Skalvijos“ kino akademija (SKA) kviečia į savaitgalio kino maratoną. Šeštadienį ir sekmadienį „Skalvijos“ kino ekrane vyks net penkios į akademiją susibūrusių vyresnių klasių moksleivių peržiūros. Savo diplominius trumpametražius filmus pristatys dokumentinio ir vaidybinio kino antrakursiai, pavasario semestro darbus –  pirmakursiai iš vaidybinio kurso. Pirmoji SKA jaunųjų kino kuratorių laida pristatys net du išskirtinius seansus: Valdo Navasaičio „Kiemą“ (1999) ir vienos garsiausių latvių režisierių Lailos Pakalninos dokumentinį filmą „Batas“ (Kurpe, 1998).

Kaip teigia jaunieji kino kuratoriai, šiuos filmus jie pasirinko neatsitiktinai: abi juostos atskleidžia sovietmečio realybę, okupacijos poveikį, jaunesnei kartai padeda nusikelti į tą laikmetį, kurio ji nepatyrė.

„Kaip gimnazistė dažnai jaučiu, kad man ir mano bendraamžiams stinga patirties ir žinių apie praeitį, kad galėtume įvertinti tai, ką turime. Mūsų kartai labiausiai trūksta motyvacijos, nors turime plačias galimybes keisti, kurti, netgi skelbti revoliucines idėjas ir už jas likti nenubausti. Todėl manau, kad Navasaičio filmas jaunajai kartai gali tapti svarbiu įrankiu, leidžiančiu palyginti, suprasti ir įsisavinti, kas mes esame šiandien”, – savo recenzijoje rašo Rūta Vėbraitė, viena iš “Skalvijos” kino akademijos jaunųjų kuratorių.

V. Navasaičio „Kiemo“ pasaulinė premjera buvo pristatyta Tarptautiniame Kanų kino festivalyje, programoje „Dvi režisierių savaitės“. Kino juosta vaizduoja vieno namo gyventojus, jų persipynusius gyvenimus ir laike užstrigusią buitį bei tragiškus likimus. Filmo seansą gegužės 29 d. 17 val. pristatys ne tik jaunieji kino kuraotiriai, bet ir filmo operatorius Rimvydas Leipus.

L. Pakalninos „Batą“ SKA kino kuratoriai vadina satyra su absurdo komedijos elementais. Filme pasakojama adaptuota pelenės istorija: Latvijos pakrantėje, akylai saugojamoje Raudonosios armijos, randamas batas. Tai sukelia išskirtinę sovietinių pareigūnų reakciją, nes batas – infiltruoto agento ženklas. Netoliese esančiame Liepojos miestelyje gyvenimas sustabdomas ir pradedama ieškoti bato savininkės.

Pasak SKA studijuojančios Gedvilės Karinauskaitės, dramos ir komedijos junginys prikausto dėmesį viso filmo metu, o kartais priverčia net nusišypsoti: „Šis filmas bus įdomus ir jauniems, ir brandiems žiūrovams”. „Bato“ premjera taip pat įvyko Tarptautiniame Kanų kino festivalyje.

Šiais mokslo metais su „Skalvijos“ kino akademiją lankančiais moksleiviais savo žiniomis dalinosi kino režisieriai Giedrė Beinoriūtė, Tomas Smulkis, Linas Mikuta, kino kritikės Mantė Valiūnaitė, Aistė Račaitytė, scenaristė Birutė Kapustinskaitė, garso režisierius Augustinas Bėkšta, kino dailininkė Sigita Šimkūnaitė, montažo režisieriai Armas Rudaitis, Akvilė Gelažiūtė, kino operatoriai Martynas Norvaišas bei Vytautas Katkus.

„Skalvijos“ kino akademija yra skirta kinu besdomintiems 9-12 klasių moksleiviams. Vieni mokosi kurti vaidybinį, kiti dokumentinį kiną, o praeitą rudenį suburtas pirmasis kino kuravimo kursas gilinasi į kino repertuaro sudarymo subtilybes, plečia kino teorijos ir jo analizės žinias.

„Skalvijos“ kino akademijos peržiūros: 28 d. 15 val. – I kurso vaidybinių filmų programa, 28 d. 17 val. – kino kuratorių seansas „Batas“, 28 d. 19 val. – diplominių dokumentinių filmų programa, 28 d. 20.30 val. – diplominių vaidybinių filmų programa, 29 d. 17 val. – kino kuratorių seansas „Kiemas“.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.