Teatrai.lt apie „Kino pavasarį“: kūrėjų portretai dokumentiniame ir meniniame kine
2020-04-09

Andrejus Tarkovskis: kinas kaip malda

(Rež.  Andrey A. Tarkovsky)

Turbūt ne  vienam sinefilui meilės kinui pradžią ženklino Andrejaus Tarkovskio filmai.

Jei tokio pobūdžio kino dar neteko matyti, tačiau holivudiniai blockbusteriai taip pat nepasirodė patrauklūs, pažiūrėjus šio režisieriaus filmus iš tiesų galvoje kažkas įvyksta: kyla poreikis ieškoti  tokio kino, su kuriuo dar kartą galėtum tapatinti save, atrasti estetinį pasitenkinimą, o galbūt ir perprasti kino kalbą, tolimą nuo televizinio šurmulio ir blizgių vaizdinių.

Rusų kino legenda Andrejus Tarkovskis iš tiesų buvo režisierius, kuris savo kūrybos laikotarpiu (aktyvūs kūrybos metai  1962 – iki pat mirties - 1986) permąstė ne tik kino sąvoką (Sovietų sąjungos laikotarpiu tai buvo tikrai nemenkas iššūkis), tačiau pasiūlė ir visiškai kitokią kino estetiką. Ilgai laukti neteko: jau pats pirmasis ilgametražis Tarkovskio filmas „Ivano vaikystė“, kurio premjera įvyko 1962 m., buvo įvertintas Auksiniu Liūtu Venecijos kino festivalyje.

Dokumentinis filmas „Andrejus Tarkovskis: kinas kaip malda“ atliepia visą režisieriaus kūrybą, chronologiškai keliauja po sukurtų filmų aikšteles bei  naudoja nemenką archyvinę medžiagą, kurioje galime išgirsti paties Tarkovskio komentarų apie kiekvieną iš jo pastatytų filmų. Dokumentikoje ne kartą bus išgirstos ir Andrejaus tėvo – Arsenijaus Tarkovskio eilės, padariusios didžiulę įtaką sūnaus kino kalbai, ne kartą naudotos ir pačiuose Tarkovskio filmuose.

Viskas kaip ir teisinga, nuoseklu, įdomu... Tačiau jei prisėdai pamatyti šį filmą, tikėtina, kad Andrejus Tarkovskis tau nėra svetimas vardas. Todėl dokumentikoje norėtųsi apčiuopti Andrejų, apie kurį dar nebuvai girdėjęs ar skaitęs knygose, parašytose paties režisieriaus...

 

Egzaminas

(Rež. Ina Weisse)

Bendroje vokiečių ir prancūzų produkcijoje „Egzaminas“ pirmuoju smuiku „griežia“ aktorė Nina Hoss. Tie, kam nesvetimas vokiečių  kinas ar teatras, aktorę turėtų nesunkiai atpažinti. Hoss kūrybinė biografija iš tiesų įspūdinga: ji yra sukūrusi daugiau, nei 30 vaidmenų kine (tarp jų tokiuose filmuose kaip „Feniksas“ (rež. Christian Petzold, 2014), „Labiausiai ieškomas žmogus“ (rež. Anton Corbijn, 2014), „Barbara“ (rež. Christian Petzold, 2012), vaidina svarbiausiose Berlyno teatro aikštelėse „Deutsches Theater Berlin“ bei „Schaubühne“.

Ina Weisse režisuotame „Egzamine“ – buvusios profesionalios smuiko atlikėjos, dabar smuiko mokytojos Anos (akt. Nina Hoss) istorija. Perklausose išgirdusi smuiku griežiant talentingą vaikiną Aleksą, Ana imasi šį vaikiną mokyti: padeda tobulinti įgūdžius ir pasiruošti svarbiam egzaminui.  Tačiau griežta perfekcionistė Ana, atrodo, tam tikrą egzaminą sau ruošia kiekvieną dieną: iš savęs reikalaudama maksimalių rezultatų, moteris kelią nepamatuojamą įtampą ne tik sau, tačiau ir aplinkiniams...

Aktorė Nina Hoss besiruošdama vaidmeniui išmoko groti smuiku. Viename interviu aktorė minėjo, kad ši nauja patirtis jai padėjo pajusti, jog griežiant smuiku privalu atsipalaiduoti, leisti muzikai sklisti. Tačiau Ana atsipalaiduoti neleidžia nei sau, nei kitiems: griežtai sukontroliuotas gyvenimas, kaip ir griežtai kontroliuojama pamoka kažkada turi nutrūkti...

 

Ugnė Kačkauskaitė / Teatrai.lt

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.