Teatrautojo atsiliepimas: nereikalingų mirčių, valdžios nejautrumo bei cinizmo temos spektaklyje „Cinkas“
2020-02-12

Kiek aktualūs šių dienų teatro lankytojui gali būti prieš tris dešimtmečius nuvilniję įvykiai? Ar gali dabartinė karta perprasti visas sovietmečio realijas? Eimantas Nekrošius nusprendžia tai patikrinti Jaunimo teatre pastatydamas spektaklį pavadinimu „Cinkas“, o autorės Svetlanos Aleksijevič knygos apie Afganistano karą bei Černobylio tragediją tampa įkvėpimu spektakliui, kuris iškelia nereikalingų mirčių, valdžios nejautrumo bei cinizmo temas.

 

Netrumpa spektaklio įžanga be monologų, be dialogų, tik su pavienėmis frazėmis gerokai glumina. Scena keičia sceną, tačiau vaizdas ryškėja labai po truputį. Didelį vaidmenį užima muzika ir garsai, kurie keičia aplinką, kuria atmosferą, žaidžia su nuotaikomis. Sovietmečio atmosferai sukurti nereikia įspūdingų dekoracijų, minios žmonių, vaizdo instaliacijų: raudoni prožektoriai + tam laikmečiui būdinga pučiamųjų melodija – vualia, žiūrovas jau pilnai perkeltas į sovietmetį ir pasiruošęs išgirsti apie jo realijas.

Prasidėjus pagrindinei spektaklio daliai, pasipila aktorių monologai. Žiūrovai labai greitai prityla, nuščiūva ir supranta, kad lengvo spektaklio nereikėtų tikėtis. Taip, kaip S. Aleksijevič knygose, taip ir spektaklyje, pagrindinis dėmesys skiriamas to laikmečio liudininkų jausmams – skausmui, sielvartui, mirties artumui, bejėgiškumui prieš valdžios sprendimus. Būtent per bendražmogiškų jausmų prizmę režisieriui pavyksta aktualiai perteikti 30 metų senumo įvykius bet kokio amžiaus žiūrovui.

Paskutinė spektaklio dalis paliečia Černobylio istoriją. Jos metu manęs niekaip neapleido viena mintis – o jei aš šį spektaklį būčiau matęs prieš HBO serialą „Černobylis“? Ar likčiau nesupratęs? Ar būtų „nunešę stogą“, kaip ir pats serialas? Aktoriai atliko puikų darbą, perteikdami jausmus žmonių, kurie pirmą kartą susidūrė su iki tol nepažintu reiškiniu – radiacija, tačiau man prieš akis vėl ir vėl iškildavo scenos iš serialo, nuo kurio peržiūros matyt praėjo nepakankamai laiko.

 

Teatrautojas Paulius Balsys

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.