Teatrautojo atsiliepimas: meno ir mokslo sugretinimas spektaklyje „ERRORAI“
2020-01-05

Režisieriaus Pauliaus Markevičiaus spektaklis „ERRORAI“ – tai įdomus, tarpdisciplininis meno ir mokslo projektas, kuriame remiantis įvairiais mokslo pavyzdžiais, analizuojama žmogiškosios klaidos galimybė, o tiksliau, visuomenėje vis dar įsigalėjusi baimė klysti.

 

„Meno forte“ scenoje įvykusio spektaklio pagrindiniai veikėjai – filosofas Žanas Buridanas (akt. Simonas Dovidauskas), ieškantis proto ramybės, jo kompanionas, nuolatinis provokatorius, o galbūt vidinis balsas-pasakotojas (Laurynas Jurgelis) ir laukinis žmogus, vėliau virstantis pirmosios elektros lemputės išradėju Tomu Edisonu (Gediminas Rimeika).

Nors spektaklio scenografija tarsi nurodo konkrečią „ERRORŲ“ veiksmo vietą – laukinį gamtos prieglobstį, mišką, tai sufleruoja pastatyta Žano palapinė, pakampiais šlitinėjantis laukinis, danguje kabantis mėnulis. Tačiau spektaklio veiksmui įsivažiavus, ima atrodyti, kad ši menama laukinės gamtos erdvė yra metaforinė, abstrakti, o pats pasakojimas vyksta tiesiog vieno iš pagridinių veikėjų Žano galvoje. Į spektaklio veiksmą karts nuo karto įterpiamos dvi moteriškos  futuristinės figūros (akt. Marija Petravičiūtė ir Milda Noreikaitė) – judviejų pateikiami įvairių mokslo sričių, medicinos, pramonės, technikos ir kiti išradimų pavyzdžiai provokuoja žiūrovus – pasirodo daugelis jų buvo sukurti per klaidą arba po daugybės bandymų. Vienas geriausių pavyzdžių – stebinanti T. Edisono istorija, juk pirmąją elektros lemputę išrado ne jis, o Heinrichas Gėbelis. O Edisonas primasis pritaikė šį išradimą komercinei pardavimo rinkai, todėl šiandien jo vardą žinome geriausiai.

Spektaklio režisieriaus Pauliaus Markevičiaus teigimu, klaida yra natūrali žmogaus prigimties savybė. Svarbiausias klausimas – kaip mes reaguojame į klaidą? Atrodo, kad režisierius pereidamas nuo istorinių įvykių ir asmenybių kontekso, kelia universalesnius klausimus, ypač aktualius šiuolaikinėje, perfekcionizmo perpildytoje visuomenėje. Ypatingai šis spektaklis atrodo aktualus jaunimui – kuriems iš išorės yra primetama daugybę nepamatuotų arba stereotipinių reikalavimų. Jeigu klaida, kaip teigima spektaklyje, yra kartas nuo karto pasikartojanti, žmogiškoji prigimties dalis – galbūt laikas mums būti mažiau įsitempusiems, nuolat iš savęs ir kitų reikalauti tobulų rezultatų ir kritikuoti vienas kitą, nepavykus išpildyti pernelyg didelių lūkesčių?

„ERRORAI“ – tai intelektualus ir įdomus bandymas sugretinti meną ir mokslą teatro scenoje, kuris turėtų patikti ir tiems, kurie spektaklyje ieško pramogos, ir tiems kuriems norisi gilesnių apmąstymų.

 

Teatrautoja Gintarė Visockytė

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.