Teatrautojo atsiliepimas: Marko Rothko ir Valentino Masalskio susidūrimas spektaklyje „Raudona“
2020-01-09

Mėgstu tokius kūrinius, kurie priverčia darbuotis smegenis, įsikabina ir dar kuris laikas nepaleidžia, po kurių lieki toks ištroškęs, kad toliau kapstaisi daugiau informacijos apie asmenybes, istorinį ir kultūrinį kontekstą, ieškai to, kas liko nepasakyta ir neatskleista. Ne paslaptis, V. Masalskis mėgsta tokias užduotis skirti savo žiūrovams, o jo spektaklis "Raudona" kaip tik yra vienas iš tokių kūrinių.

 

Spektaklyje atskleidžiama istorija apie vieną žymiausių modernaus meno dailininkų Marką Rothko ir apie kiekvienam menininkui, kiekvienam žmogui jautrų momentą, suvokus, kad jis nėra amžinas, kad jo tiesos nėra vienintelės, kad į jo vietą galbūt ateis kiti, kurie jį pranoks. Juk net ir tai žinant, pasąmoningai kiekviena karta galvoja, kad ji yra geriausia, pranokusi ankstesniąją, kai, tuo tarpu, didžiausia vertybė ir visuomenės tobulėjimo varomoji jėga yra nuolatinė kaita ir judėjimas. Juk ir ta pati kartų kaita gyvenime yra tokia cikliška ir natūrali - vyresnieji moko jaunus, tam, kad šie pranoktų savo mokytojus (kaip ir nuskamba spektaklyje - "Sūnus turi nužudyti tėvą" ).

Spektaklyje šios, atrodo, tokios banalios kartų konflikto, žmogaus pabaigos ir besikeičiančių visuomenės vertybių temos labai organiškai ir lengvai skleidžiasi per gražų dviejų aktorių darbą, jų tarpusavio monologus ir subtilų humorą. Visą vyksmą scenoje nuostabiai jungia stilinga minimalistinė scenografija, kartais atliekanti paveikslo, trečiojo aktoriaus ar net pačios visuomenės vaidmenį.

Žavingai dirbantis aktorių - scenos grando ir jauno aktoriaus - duetas scenoje taip gyvai ir tolygiai atskleidė kartų konflikto ir besikeičiančią šių kartų jėgų ir energijų pusiausvyrą, kad tik spektaklio pabaigoje nejučia topteli, kad tu ką tik matei ne tik istoriją apie dailininko gyvenimo saulėlydį, bet ir esi stebėtojas savotiško sakralaus teatrinio ritualo, kurio metu scenos grandas ir autoritetas V. Masalskis moko, tiesia kelią ir galiausiai dovanoja sceną naujai aktorių kartai.

Drįstu spėti, kad V. Masalskio "Raudona" patiktų ir populiariosios kultūros gerbėjams ir tikriems gurmanams, mene ieškantiems paslėptų poskonių, sąskambių ir prasmių, todėl rekomenduoju kiekvienam šį daugiasluoksnį, tiek dvasiai tiek akims labai skanų kultūrinį delikatesą. 

 

Teatrautoja Vaiva Andrusevičiūtė

 

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.