Teatrautojo atsiliepimas: ką nuteisiame, o ką išteisiname spektaklyje „Pagalvinis“ ?
2020-01-13

Jeigu į kambarį įėjęs detektyvas pasako, kad buvo nužudyti vaikai, ar mes žinome, kad vaikai buvo nužudyti? Ne! Mes žinome, tik tai, kad atėjo detektyvas ir pasakė, kad vaikai buvo nužudyti.  

 

Kas yra tiesa?  Kuo galime tikėti? Kuo pasitikėti? 

Kas lemia kaip mes priimame informaciją? Ką nuteisiame, o ką išteisiname? 

Ar galime savo asmeniniais patyrimais ir išgyvenimais pateisinti savo veiksmus? Ar skaudžios patirtys mums leidžia paminti kitų laisves, teises ir elgtis taip, kaip su mumis elgėsi kiti? 

Ar galime kaltinti aplinką dėl savo veiksmų? Ar vaikystėje patirtas smurtas mums leidžia pateisinti smurtavimą suaugus?  

Spektaklis provokuoja žiaurumo kupinais pasakojimais ir necenzūrine kalba. Pradžioje tai gali kiek sugluminti žiūrovą, bet nuolatos keliami nepatogūs klausimai, į kuriuos režisierius net neketina atsakyti, vis labiau įtraukia. Neketina, o gal tiesiog negali, nes universali tiesa neegzistuoja. Atsakymų turime ieškoti kiekvienas asmeniškai. O daugelio jų gal niekada ir nerasime, jei akis į akį neatsidursime spektaklio personažų vietoje. Šie sunkūs sprendimai yra įpinami į literatūrinę tėkmę, kuri išsklaido niūrumą, o nuolat jaučiamas grotesko prieskonis, leidžia kiek atsipalaiduoti ir į viską pažvelgti ne taip rimtai.   Spektaklis nėra vienalytis. Karts nuo karto papasakojamos trumpos apysakos, kurios pirmoje spektaklio dalyje atrodo kaip netikėti intarpai, tačiau galiausiai viskas susipina į vientisą siužetą su pagrindine spektaklio linija.

Tas pats fragmentavimas atsispindi ir scenoje – pagrindinis siužetas vystomas scenos priekyje, o apysakos iliustruojamos įrėmintoje erdvėje, scenos tolimojoje dalyje. Šis rėmas simbolizuoja ir mūsų asmeninių vertybių sistemos ribas, ir tai, kas atsitinka, kai jos yra peržengiamos.

 

Teatrautojas Paulius Balsys

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.