Teatrautojo atsiliepimas: vidinis „Juno Gabrieliaus Borkmano“ teismas
2019-12-09

Henrik Ibsen JUNAS GABRIELIS BORKMANAS.  Pasirodė iš pirmo žvilgsnio sudėtingas  pavadinimas? Vardas? Pavardė? Tuomet palaukite, kol pamatysite kokią sodrią jausmų ir minčių puokštę iš tikrųjų neša šio spektaklio herojaus istorija. Nepaprastai niūrus ir tamsus „svoris“ sukuriamas ne tik pasitelkiant puikią aktorių vaidybą, tačiau ir akį traukiančiomis vizualizacijomis bei muzika.

 

Istorijoje   randame visko – sugriautą dviejų seserų ryšį, kuriame matyti tiek daug svetimumo, jog, matyt, net gatvėje prasilenkiantys asmenys yra vienas kito atžvilgiu draugiškesni.  Stebime pagrindinį herojų – Juną Gabrielį, kuris net ir išėjęs į laisvę, po kalėjime atliktos bausmes, net ir praėjus 8 metams vis dar gyvena savo susikurtame kalėjime, kurio pradžia ir pabaiga daug daugiau nei kambarys, iš kurio vyras taip ir neišeina laukdamas, kada pasaulis supras, kokią didelę klaidą padarė jį nuteisdamas, atsisakydamas jo svajonių, atimdamas jo galią ir pasiekimus. Galiausiai matome jauno žmogaus gyvenimo pradžią – Juno Gabrieliaus sūnų – Erhartą, kurio visą gyvenimą suplanavo visi, kas tik netingėjo, tačiau  jie pamiršo,  jog jaunuolio gyvenimas yra visų pirma jo paties.

Su ašaromis ir juoku, su gailesčiu ir pasigėrėjimu  matome žmogaus, kuris, kaip jam atrodė tuomet - turėjo viską - galią, pripažinimą, garbę ir turtus - savo paties surengtą vidinį teismą. Toks samprotavimas kiekvienam stebinčiam turėtų nejučia sukelti šiokį tokį asmeninį perversmą, o ką gi būčiau pasirinkęs aš:  meilę ir jausmus ar galią ir pripažinimą? Ar negaliu turėti abiejų dalykų?  O kas vis dėl to yra tikroji vertybė su išliekamąja verte, kurios niekas negalėtų atimti nepaisant socialinio statuso ar pasikeitusių gyvenimo sąlygų?  Ir galiausiai... Kas gali mus kažkuo kaltinti, ar nuteisti, jei mes kaip ir pagrindinis istorijos herojus -  išteisiname patys save prieš savo širdį.

 

Teatrautoja Roberta Žaleduonienė

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.  

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.