Teatrautojo atsiliepimas: „Cinkas“ žmogaus gyvybės ir pabaigos simbolis
2019-12-23

Valstybiniame jaunimo teatre žiūrėjau ypatingai jautrų ir aktualumo neprarandantį teatro genijaus režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklį „Cinkas“ pastatytą pagal Nobelio premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygas.  

Spektaklio centre pati Svetlana Aleksijevič, kuri yra rašytoja. Ji visada norėjo, kad jos klausytų, vaikystėje drambliai, vėliau - tauta. Per skaudžiausius žmonijos įvykius ji atskleidžia žmonių gyvenimo istorijas.  

1986-aisiais įvyko Černobylio atominės elektrinės avarija, tapusi didžiausia XX a. pabaigos žmonijos katastrofa. 1989-aisiais baigėsi dešimtmetį trukęs karas Afganistane, nusinešęs dešimtis tūkstančių karių ir šimtus tūkstančių civilių gyvybių. Kareiviai, Černobylio avarijos likviduotojai, ugniagesiai, moterys, praradusios mylimuosius, motinos, netekusios sūnų, pasakoja skaudžias asmenines patirtis.  

Sukrečiantys ir skausmingi įvykiai ypatingai stipriai atskleidžia pasakotojų jausmus ir emocijas. Apie meilę, kai myli taip stipriai, kad laikai mylimojo, mirštančio nuo radiacijos, ranką iki jo paskutinio atodūsio, negalvojant apie pasekmes, apie ateitį. Apie kančią, kai niekada nebepamatysi savo sūnaus ir jo neapkabinsi. Apie skausmą, nes nežinai, kaip grįžus iš karo, vėl tapti normaliu žmogumi ir gyventi toliau. Apie baimę, kai bijai žmogaus grįžusio iš Černobylio ir karo, nes jis nebėra toks kaip tu. Apie pyktį, ieškant tiesos ir teisingumo už sužlugdytus mylimųjų gyvenimus, kurie yra vieninteliai. Tokios katastrofos mus moko užuojautos, palaikymo, pagalbos, supratingumo, atsakingumo ir svarbiausia žmoniškumo.  

Spektaklio pavadinimas „Cinkas“ yra žmogaus gyvybės ir pabaigos simbolis. Cinkas yra būtinas elementas žmogaus gyvybei palaikyti, tačiau per karą tapo gyvybės pabaigos simboliu, nes cinko karstuose iš Afganistano į tėvynę buvo gabenami žuvę kareiviai. Ypatingą spektaklio atmosferą kūrė klasikinė ir populiarioji muzika, sukelianti giliausius jausmus ir emocijas keliaujant per žmonių gyvenimo istorijas. Eimunto Nekrošiaus spektaklis „Cinkas“ skatina prisiminti, sukrėsti, atrasti, mąstyti, keistis, bet svarbiausia jausti.  

 

Teatrautoja Simona Mockutė      

Tai – autentiškas žiūrovo atsiliepimas, parašytas dalyvaujant teatrautojų programoje. Teatrautojas – teatrai.lt žiūrovas, kuris apsilankęs renginyje pasidalina savo asmeniniais įspūdžiais ir akimirkomis apie įvykusį renginį. Teatrautojas – žiūrovas, kuris nemeluoja, nes jis turi SAVO nuomonę.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.