Teatrai.lt apie tarptautinį šokio festivalį AURA: festivalio kulminacija
2017-10-12

Spalio 7 d. vakaras tarptautinio šokio festivalio AURA 27 kulminacija. Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje – nepriklausoma šokio trupės iš Šveicarijos „Alias“ ir jų spektaklis „Antes“. Šis spektaklis turi amžiaus cenzą N-18, tad besirenkančių festivalio žiūrovų akyse nedidelė įtampa ir pasimetimas.

Mūsų kompleksų persmelktoje tautoje nuogumas scenoje – vis dar tabu. Ir nors jaunosios kartos teatro režisieriai pamažu bando pratinti publiką prie gamtos (nuogumo), jie dažnai lieka nesuprasti ar apšaukiami išsišokėliais. Festivalyje pasirodantis spektaklis „Antes“ – akistata su žmogaus anatomija.

Scenoje – dvylika izoliuotų mikroorganizmų (kūnų) veikiančių kaip bendras mechanizmas. Visų šokėjų anatominė struktūra tokia pati. Skirtumas tik lytis, kuri eigoje tampa kone nepastebima. Prieš mūsų akis – biologinė masė, arba, kaip mini spektaklio aprašas – „homo sapiens“ miškas.

Viso ko pradžios ir pabaigos taškas – kvėpimas. Kvėpuojama oda, pirštų galiukais, raumenų virptelėjimais. Kvėpuojama krūtine ir pilvu. Krūtinė tarsi dumplės, pilvas kaip bepučiamas ir besileidžiantis balionas. Retkarčiais gyvybingą kvėpavimą pertraukia vakuumas. Oras pašalinamas/ištraukiamas. Prasideda nevalingi trūkčiojimai. Po akimirkos kūnai vėl imam kvėpuoti.

Horizontalią padėtį keičia vertikali. Balansuojama tarp svarumo ir nesvarumo būsenos. Didinama minčių ir kūno kontrolė. Vertikalioje padėtyje vos judantys kūnai. Pėdos prilipusios prie žemės ir minimaliai svyranti centrinė stuburo ašis. Pašonėje pasigirsta tylus žiūrovo komentaras – „Man ima svaigti galva“.

Spektaklio dinamika kintanti. Tempui didėjant kūnai vis labiau alinami, tačiau tarpusavio izoliacija išlieka. Šokėjai tyrinėja savo kūno/organizmo galimybių ribas. Galūnės virpinamos, to pasekoje tirpsta galūnės. Kūnai bloškiami ant žemės, o po akimirkos vėl kyla. Įsitaisius nepatogiose, antžmogiškose padėtyse sąnarių ir kaulų pagalba ieškoma mikroskopinio judesio. Įtemptomis akimirkomis nejučiomis imame skaičiuoti stuburo slankstelius ar šonkaulius. Pamažu žmogaus kūną atrandame/pažįstame iš naujo.

Spektaklis „Antes“ prasideda ir baigiasi kvėpavimu. Pradžioje veikę izoliuotai, pabaigoje mikroorganizmai sulimpa į vieną masę, kurioje nebelieka asmeninės erdvės. Nenutrūkstamai judantis (dabar jau bendras) organizmas ima pildytis deguonimi, o žiūrovų salėje ima trūkti oro... 

 

Kristina Apanavičiūtė / Teatrai.lt

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.