Teatrai.lt tiesiai iš festivalio „Kino pavasaris“: „Paskutinės šeimos“ keistuoliai
2017-03-28

Pirmas jauno lenkų režisieriaus Jano Matuszyńskio pilno metro vaidybinis filmas pateko į „Kino pavasario“ programą „Nauja Europa – nauji vardai“. „Paskutinė šeima“ – toks preciziškas, kokybiškas ir įtaigus filmas, kad norėtųsi palinkėti, jog sekantis vaidybinis filmas režisieriui pavyktų lygiai taip pat gerai.

 

Vos kiek daugiau, nei 30 metų turintis režisierius P. Matuszyńskis yra baigęs praeitais metais gyvenimą palikusio kultinio lenkų režisieriaus Andrzejaus Wajdos kino mokyklą. Tiesa, P. Matuszyńskis iki šiol kūrė dokumetinį kiną. Gal būtent dėl šios priežasties pirmasis vaidybinis jauno režisieriaus filmas ir buvo toks sėkmingas: juk dokumentinio kino autoriai garsėja faktų tikslumu, gilia temos analize ir visuomet stengiasi kuo tiksliau atkurti praeities atmosferą.

 

„Paskutinė šeima“ – garsaus lenkų tapytojo Zdzisławo Beksińskio šeimos portretas. Filmo centre - trijų asmenų netobula ir būtent dėl to labai įdomi šeima, kurioje egzistoja du keistuoliai: tapytojas tėvas Zdzisławas Beksińskis (akt. Andrzej Seweryn) ir nestabilios psichikos sūnus, radijo laidų vedėjas, tekstų vertėjas Tomaszas Beksinskis (akt. Dawid Ogrodnik).

 

Vienintelė iš visų trijų tvirtai stovinti ant žemės - Zdzisławo Beksińskio žmona (akt. Aleksandra Konieczna). Tėvas ir sūnus yra be galo talentingi, bet filme labiau atskleidžiama visai ne kūrybinė Beksińskių pusė. Režisieriui buvo svarbu parodyti Beksińskių šeimos buitį ir problemas, su kuriomis šeima kovojo iki pat mirties.

 

Iki smulkmenų perteikta pilka sovietinio laikmečio atmosfera, motyvuota, organiška, stipri aktorių vaidyba (ypatingai išskirtinis vaidybos pavyzdys – aktoriaus Dawido Ogrodniko kuriamas sūnaus Tomaszo Beksinskio personažas) ir įdomus scenarijus, kuris į tapytojo šeimą leidžia pažvelgti nestandartiniu rakursu, filmą paverčia autentišku kūriniu. Atrodo, kad lenkiškas kinas šių metų „Kino pavasaryje“ šviečia ypatingai ryškiai.

 

 

Ugnė Kačkauskaitė / Teatrai.lt

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.