Opera „Geros Dienos!“: kai kasininkės tampa meno objektu (Iš rubrikos „Šviežias žvilgsnis“: jaunas teatro žiūrovas dalinasi savo patirtimis spektaklyje)
2016-09-29

Koks yra kasininkės darbas? Kaip ji gyvena po savo darbo valandų? Į šiuos klausimus puikiai atsako opera „Geros Dienos!“.

Operoje atkuriamos realaus gyvenimo situacijos. Pasirodyme dalyvauja dešimt kasininkių ir apsauginis. Kiekviena kasininkė turi savo istoriją ir kiekviena ją papasakoja vis kitaip skambančiais balsais. Tad žiūrint šią operą galima pajusti visą kasininkių kasdienybę.

Parduotuvėje perkame dešras, kopūstus ir kitus įprastus produktus. Pasitaiko, kad kasininkei reikia pakeisti kupiūrą į monetas. Šiuos veiksmus visą laiką lydi mandagūs pasisveikinimai ir atsisveikinimai su pirkėjais. Besikartojantys žodžiai suskamba lyg skenuojamų prekių garsai. Žodžių dalys čia „skenuoja“ viską. Galvoje kyla sąmyšis ir atrodo, kad netrukus išprotėsi kartu su visomis kasininkėmis. Staiga viskas nurimsta ir prasideda kitos kasininkės istorija. Visą pasirodymą lydi perduodamų emocijų bangavimas: vieną sekundę ramu, kitą sekundę visus užlieja energijos pliūpsnis.

Surimuoti kasininkių išgyvenimai pateikiami ir subtilaus humoro forma. Daugelis situacijų jungia visą kasininkės gyvenimo rutiną.

Vertinant idėjinę teksto prasmę, jis sudėliotas itin subtiliai. Ne tik paprasta ir informatyvu, bet ir ironiška. Kai kurie žodžiai ir sakiniai kartojasi po kelis kartus. Viena vertus, šis sprendimas kartotis atrodo keistas ar nelogiškas. Kita vertus, reikėtų suvokti šurmulingą kasininkių monotoniją: šimtus kartų kartojami veiksmai ir sudaro visą kasininkiės darbo dieną.

Vienu metu susiliejantys keli pasakojimai suprantami ne visada, bet tai sukuria tinkamą šurmulio atmosferą. Subtilus apšvietimas ir jo kaita palaiko dėmesį. Kiekviena kasininkė yra apšviesta atskiru šviesos šaltiniu. Lempų spinduliuojamas sviesos žaismas pildo pasirodymą, o jų forma primena tikrųjų parduotuvių vidų.

„Tikra ir emocinga“, - tokios mintys aplankanko prisiminus operą „Geros dienos!“.

 

Linas Bielinis/Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentas/ Teatrai. lt

Panaudota K.Serulevičiaus nuotrauka.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.