Filmai, kurie įkvėpė sukurti filmą apie legendinį Modestą Paulauską ir nenugalimą rinktinę
2017-12-28

Po Naujųjų į Lietuvos kino ekranus atkeliaus labai jautri ir vyriškai įkvepianti sportinė drama apie krepšinį „3 sekundės“, kurioje itin detaliai pasakojama apie žymiąją Sovietų sąjungos ir JAV akistatą, įvykusią 1972 metais vasaros olimpinėse žaidynėse Miunchene.

 

Juosta, kurioje labai svarbų vaidmenį atliko lietuvis Žilvinas Tratas, jau dabar specialistų įvardijama kaip vienas tiksliausių ir geriausių krepšinio temos projektų, kuris nenusileidžia nė vienam tokio pobūdžio Holivudo projektui.

Be Žilvino Trato, kuriam teko garbė suvaidinti legendinį Modestą Paulauską, filme pasirodo vienas geriausių šių dienų rusų kino aktorių Vladimiras Maškovas bei dažnai ekrane matomas Andrejus Smoliakovas.

Filmo pastatymas ir šios istorijos perkėlimas į didžiuosius ekranus buvo patikėtas puikių, kritikų ir žiūrovų gerai įvertintų juostų „Legenda Nr. 17“ ir „Ekipažas“ kūrėjams, kurie pasistengė kuo tiksliau atkurti 1972 metų įvykius bei labai vaizdžiai pristatyti komandą, padariusią tikrą stebuklą krepšinio aikštėje.

Norėdami sukurti geriausią filmą apie krepšinį, įkvėpimo jie sėmėsi iš žinomų Holivudo juostų, dokumentinių filmų ir tų įvykių dalyvių, kurie prisidėjo prie scenarijaus rašymo, konsultuodami režisierių ir scenaristus.

Laukdami naujojo filmo krepšinio tema „3 sekundės“, kuris į Lietuvos kino ekranus atkeliaus sausio 12 dieną, prisiminkime 5 geriausius projektus apie šią unikalią ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčią sporto šaką.

 

„Jis turi parako“ (angl. „He Got Game“), 1998 m.

Sukurtas žymaus afroamerikiečių kultūros kine puoselėtojo Spike‘o Lee, pagal jo paties parašytą scenarijų, filmas pasakoja apie nelengvą vieno vyro dalią, kuris buvo 15 metų nuteistas už savo žmonos nužudymą.

Džeikas Šutlesvortas (akt. Denzel Washington), gauna progą kelioms dienoms išeiti į laisvę tam, kad galėtų įtikinti savo sūnų, talentingą krepšininką, pasirinkti tinkamą kelią ir stoti į tam tikrą universitetą, kuriame jis galėtų išnaudoti visą savo potencialą. Tačiau tai nelengva užduotis, žinant, kokią blogybę Džeikas yra padaręs ir kaip dėl to į jį žiūrį sūnus.

 

„Baltieji nemoka šokinėti“ (angl. „White Men Can‘t Jump“), 1992 m.

Puiki Rono Sheltono kriminalinė drama apie rasių skirtumus, gatvių taisykles, azartą ir vyrišką sportą, kuris suvienija mažus ir didelius sportui neabejingus žmones.

Filmas pasakoja apie du krepšinio sukčius Sidnį (akt. Wesley Snipes) ir Bilį (akt. Woody Harrelson), kurie nusprendžia pasipelnyti iš patiklių gatvės krepšinio žaidėjų. Tačiau vieną kartą jų sumanymas neišdega ir vyrai praranda beveik visas santaupas. Nenorėdami pripažinti savo kaltės, jie sugalvoja visiškai naują planą, kuris turėtų jiems atnešti dar daugiau šlamančių bei pripažinimą Los Andželo gatvėse.

 

„Šlovės kelias“ (angl. „Glory Road“), 2006 m.

Nagrinėjanti vieną iš svarbiausių praeito amžiaus septintojo dešimtmečio visuomenės problemų – rasizmą – drama, kurioje pagrindiniu koziriu tampa tikrais faktais paremta istorija apie žmogų, įkvėpusį daugelį.

Siužete aprašomas gyvenimas studentų krepšinio komandos trenerio Dono Haskinso (akt. Josh Lucas), kuris 1966 metais į savo komandos gretas suburia juodaodžius. Šis įvykis tapo proveržiu krepšinyje, kuris kaip sportas tapo lygus kiekvienai rasei, o D. Haskinsas ir dabar yra šlovinamas krepšinio aistruolių Jungtinėse valstijose. Tuo pačiu, tai yra drama apie draugystę ir atsidavimą, norą bent akimirkai padaryti šį pasaulį geresniu.

 

„Treneris Karteris“ (angl. „Coach Carter“), 2005 m.

Filmo istorija yra remiasi 1999 metų įvykiais Kalifornijos valstijoje Ričmonde.

Juostos siužetinė linija sukasi apie mokyklos trenerį Keną Karterį (akt. Samuel L. Jackson). Jis savo griežta ir puikiai apgalvota taktika, draudžiančia mokiniams eiti į sporto salę tol, kol jie neišsitaisys savo pažymių, sugebėjo suvienyti mokyklos komandą nacionaliniam čempionatui.

Ir nors trenerio būdas priversti jaunus krepšininkus žaisti buvo ne itin pozityviai vertinamas pačių mokinių ir jų tėvų, tačiau jis galiausiai pasiekė savo tikslą ir suformavo tokią komandą, apie kurią gali svajoti bet koks sportui atsidavęs profesionalas.

 

„Taiklus metimas“ (angl. „Hoosiers“), 1986 m.

Į mažąjį miestelį Indianos valstijoje 1954 metais atvyksta abejotiną praeitį turintis krepšinio treneris Normanas Deilas (akt. Gene Hackman), kuris nusprendžia išvesti silpną, bet parako turinčią miestelio komandą į čempionatą.

Tačiau jo praeitis ir vietinių žmonių pasaulėžiūros skirtumai neduoda jam ramybės, ir tik krepšinis, kuris jam yra tarsi religija, priverčia susiimti bei pasikeisti vienam tikslui – su savo komanda nugalėti visus, kurie pasipainios po jų kojomis.

Tikrais faktais paremta drama – tai filmas ne vien apie sportą, tai filmas apie žmogiškumą ir kritišką požiūrį į save patį.

 

Nauja įkvepianti sportinė drama apie krepšinį „3 sekundės“ – jau nuo sausio 12 dienos kinuose.

 

 

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.