Smuikininkė Paula Šūmanė: „Atverkime ausis ir leiskime menui daryti stebuklus!”
2020-10-06

Spalio 9 d. į Lietuvą atvyksta viena garsiausių Latvijos smuikininkių Paula Šūmanė. Latvijos Didžiojo muzikos prizo laureatė, Latvijos smuiko Karmen vadinama atlikėja Vilniaus kongresų rūmuose su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Atvaro Lakstīgalos, atliks Jeano Sibelijaus šedevrą – koncertą smuikui d-moll. Su Paula Šūmane kalbamės apie artėjantį koncertą, muzikos stebuklus ir neįprastą scenos meno padėtį šiandienos visuomenėje.

 

Paula, šiemet birželį kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Gintaro Rinkevičiaus, ir smuikininkėmis Dalia Kuznecovaite bei Katariina Maria Kits (Estija) grojote Baltijos šalių orkestrų festivalio koncerte „Trys smuikai“. Kokie Jūsų įspūdžiai?

Lietuvai pasisekė, kad turi tokius nuostabius muzikantus ir meno mylėtojus! Kiekvienas orkestro muzikantas, maestro Gintaras Rinkevičius, mano mielos kolegės smuikininkės Dalia Kuznecovaitė ir Katariina Maria Kits pasižymėjo meistryste ir dideliu užsidegimu. Mane taip pat giliai palietė publikos šiluma – meno alkis buvo tiesiog jaučiamas. Ko dar galėčiau norėti?

 

Spalio 9 d. Vilniaus kongresų rūmuose kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, šįkart diriguojamu maestro Atvaro Lakstīgalos, atliksite suomių kompozitoriaus Jeano Sibelijaus koncertą smuikui d-moll. Ar galėtumėte daugiau papasakoti apie šį išskirtinį muzikos kūrinį?

Ypatingai veržli muzika, vaizdinga garsų atmosfera ir sodri simfoninė tekstūra – tai svarbiausios savybės, charakterizuojančios šį muzikos kūrinį. J. Sibelijus norėjo, kad solinės ir orkestrinės kūrinio dalys būtų lygiavertės, tad itin virtuoziškai smuiko partijai nenusileidžia ir orkestrinė dalis. Dėl šios priežasties į kūrinį galima žvelgti labiau kaip į simfoniją su soline smuiko partija nei kaip į koncertą smuikui. Labai džiaugiuosi šiame pasirodyme turėsianti puikius scenos partnerius – Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą, diriguojamą latvių dirigento Atvaro Lakstīgalos.

 

Kas Jums svarbiausia ir įdomiausia muzikoje?

Muzika yra iš aukščiau. Taip aš paaiškinu tą didžiulę muzikos galią, kuri pakelia dvasią, apvalo sielą, paskatina geram. Taip nutinka ir su manimi, nesvarbu, groju scenoje ar repetuoju namuose. Mes turime atverti ausis ir leisti meno jėgai daryti stebuklus. Be to, nesu didelė kalbėtoja, todėl muzika man yra ideali komunikacijos forma!

 

Pasaulinės pandemijos akivaizdoje scenos menai atsidūrė ypatingai sudėtingoje, nuolat besikeičiančioje situacijoje. Kokia Jūsų asmeninė patirtis šiuo laikotarpiu?

Turiu pripažinti, kad metų pradžia buvo labai sunki dėl visiškos nežinomybės, kas bus ateityje. Tyla truko 2-3 mėnesius, bet, laimei, vasarą Baltijos šalyse vyko daugybė koncertų. Patyriau tiek džiaugsmo, galėdama geriau pažinti savo kaimynus! Kai kurie mano koncertai užsienyje buvo atšaukti arba atidėti, kaip ir daugelio muzikantų šiuo laikotarpiu. Tai nuvedė mane prie apmąstymų – koks yra muzikos vaidmuo XXI-ajame amžiuje? Kaip mes turėtume keistis, evoliucionuoti? Menininko balsas visais laikais turėjo pataikyti į pačią problemos šerdį – tiek asmeniškai, tiek platesniu mastu. Šiandieną daugelis iš mūsų yra nutildyti – taigi turime prisitaikyti prie situacijos ir atrasti naujus kelius, kaip galėtume atlikti savo misiją. Jau pradėjau įgyvendinti keletą įkvepiančių idėjų, tačiau pasiliksiu jas kaip staigmeną savo ateities apsilankymams Jūsų gražiojoje šalyje Lietuvoje.

 

Ieva Bačiulytė

 

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Paula Šūmane griežia J. Sibelijų“ įvyks spalio 9 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose. Dirigentas Atvars Lakstīgala. Bilietų galite įsigyti Vilniaus kongresų rūmų, „Tiketos“ ir „Teatrai.lt“ kasose.

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.