Mažais, bet tvirtais šokio žingsniais į profesionaliąją sceną
2016-10-19

Prieš penkerius metus du jauni pradedantys šokėjai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius, išpildė vieną didžiausių savo svajonių – pasirodė profesionalioje teatro scenoje. Pirmasis gatvės šokio spektaklis Lietuvoje „Feel-Link” sostinės Menų spaustuvėje davė pradžią tam, kas dabar vadinama Urbanistiniu šokio teatru “Low Air”, šią savaitę Vilniuje ir Klaipėdoje švenčiančia penkerių metų jubiliejų.

 

Jau debiutinis jaunųjų menininkų darbas, jausmingas gatvės ir šiuolaikinio šokio duetas „Feel-Link” buvo pastebėtas ir įvertintas kritikų bei pelnė debiutantams Auksinio scenos kryžiaus nominaciją. Jausdami publikos ir kolegų palaikymą, šokėjai ir choreografai vis drąsiau žengė ne tik į Menų spaustuvės sceną, bet ir eksperimentuodami, klysdami bei mokydamiesi veržėsi į tarptautinių festivalius ir užsienio scenas.

„Mūsų spektakliai apie mus pačius, mūsų artimų paveikslus, mūsų aplinką ir nuojautas. Per visus penkerius metus, mes keičiamės, augame, klystame, ieškome, atrandame ir prarandame, spektakliai neišvengiamai labai glaudžiai siejasi su įvairiais mūsų gyvenimo etapais ir išgyvenimais,” – apie įspūdžių ir nuotykių kupinus kūrybos metus kalba „Low Air” įkūrėjai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius.

Lygiai po penkerių metų, intensyvios gastrolių vasaros dešimtyje Prancūzijos miestų ir trijų savaičių pasirodymų maratono viename didžiausių menų festivalių pasaulyje Edinburgo „Fringe”, spektaklis apie meilės ir santykių patyrimus „Feel-Link” grįžta į Menų spaustuvės sceną. Penkiasdešimtasis spektaklis spalio 21 d. 19 val. Juodojoje salėje.

Sėkmingas debiutas įkvėpė dar tvirčiau žengti į profesionalųjį teatrą. Urbanistinis šokio teatras, kartu su režisieriumi Vidu Bareikiu bei dramaturgu Mindaugu Nastaravičiumi sujungė teatrą, literatūrą, muziką ir šokį spektaklyje„Kelionė namo”. Darbas, paremtame asmeninėmis autorių istorijomis, atspindi tėvų ir suaugusių vaikų santykius bei pastangas kalbėtis apie tai, kas skaudu, nutylima, bet tikra, ko nedrįstame ar nemokame vieni kitiems pasakyti.

„Per visus 5 metus mums labai svarbu surasti ryšį su žiūrovu, kad vyktų tas, kad ir nebylus dialogas. Viena pagrindinių mūsų ir šio spektaklio misijų – tai siekis, kad vieni kitus atrastume ir suprastume arba bent išmoktume rasti ramybę būdami kartu ir ieškoti atsakymų“, – apie kūrėjams jautriausią darbą, spektaklį „Kelionė namo” kalba L. Žakevičius.

Kartu su šokėjais scenoje gerai žinomi Lietuvos teatro aktoriai, nepabūgę leistis į avantiūrą su jaunaisiais savo kolegomis, Larisa Kalpokaitė ir Jonas Braškys.

2013 metais spektaklis „Kelionė namo” buvo įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi už Geriausią metų choreografiją. Naująjį sezoną Menų spaustuvėje darbas pradeda spalio 23 d. 19 val.

Žvelgdami į turimą patirtį kūrėjai pastebi, jog šokis vis keičiasi, pereidamas nuo konceptualaus iki grynojo ir nuo grynojo iki konceptualaus, nagrinėjamos temos ganėtinai tamsios, bet tame pilkame liūdesyje daug žavesio, švaros ir tiesos.

Naujausias Lauryno ir Airidos darbas, urbanistinė kompozitoriaus Igorio Stravinskio kūrinio „Šventasis pavasaris” interpretacija jungia skirtingas šokio stilistikas ir klausia visuomenės nepatogių klausimų.

„Spektaklyje mes žvelgiame į įvairias gyvenimiškas situacijas, perkaldami sceną į gyvenimą, o gyvenimą į sceną, keliame klausimus, kas šventa ir svarbu šiandien ne tik šokėjui, bet kiekvienam mūsų. Nusilenkiame prieš bendrumo jausmo formuojamus rėmus ir patys save į juos talpiname, darome tai, kas mums primetama iš šono, nes esame priklausomi nuo nuomonių. Bet ar tampame dėl to tušti ir banalūs?“ – klausia choreografai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius.

Pristatytas tik praėjusį pavasarį, spektaklis pirmą kartą vyksta į Klaipėdą. Spalio 20 d. Klaipėdos kultūros fabrike žiūrovai scenoje išvys persipynusias gatvės šokio stilistikas, šiuolaikinio šokio techniką, ekspresyvią choreografiją, skambant klasikinio baleto ir lietuvių liaudies muzikos aranžuotei.

Ryškus darbas į sceną primą kartą išvedė jaunus talentingus šokėjus – Roterdamo menų akademijoje studijuojantį Luką Karvelį, vogue šokio ambasadorių Lietuvoje Raidą Petrauską, wacking šokio technikos pradininkę Brigidą Gruodytę. Spektaklyje šoka ir choreografai A. Gudaitė, L. Žakevičius bei jauna šiuolaikinio šokio atlikėja Agnietė Lisičkinaitė.

 

„Pastebėjome, kad per šiuos metus žiūrovas keičiasi. Žinoma, jaunoji karta dažnokai tikisi fokuso, bet kaip į vieną sutalpinti fokusą ir paprastą ramų žodį (judesį), kuriam reikia kantrybės ir įsiklausimo. Vis tik, keliaujant  pagalvoji apie savo šalies žiūrovą, neišvengiamai jį lygini. Mes jaučiame didžiulę pagarbą Lietuvos žiūrovui už tai, kad ateina, rašo, klausia. Mums teatras vis dar kultūra, su mums svarbiomis vertybėmis, ne pramoga ar proga paragauti naujo skonio stiprių traškučių,” – prieš susitikimą šventinio sezono spektakliuose kalba Laurynas ir Airida.

 

Šventinis penktasis Urbanistinio šokio teatro Low Air sezonas:

Spalio  20 d., 19 val. Klaipėdos Kultūros fabrikas šiuolaikinio ir gatvės šokio spektaklis ŠVENTASIS PAVASARIS I. Stravinskio kūrinio motyvais

Spalio 21 d. 19 val. Vilniaus Menų spaustuvė gatvės šokio spektaklis FEEL-LINK

Spalio 23 d. 19 val. Vilniaus Menų spaustuvė šokio, teatro, muzikos ir literatūros spektaklis KELIONĖ NAMO

 

Bilietus galite įsigyti ČIA

Portale Teatrai.lt esančią informaciją kopijuoti, dauginti, platinti bei publikuoti be raštiško Teatrai.lt redakcijos leidimo draudžiama. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Teatrai.lt kaip šaltinį.