Rygos Jūrmalos muzikos festivalis. Rusijos nacionalinis orkestras, M. Pletnevas ir M. Maisky | Repertuaras
  • Organizatorius: RJMF Events
  • Trukmė: 2 val.30 min.
Nuo 0.00 eurų
0 (Balsavo

0

)

Dzintari koncertų salėje susitiks trys legendos: Rygoje gimęs ir geriausiu pasaulio violončelininku vadinamas Mischa Maisky, garsiausias mūsų laikų pianistas ir dirigentas Mihailas Pletnevas ir įspūdingasis Rusijos nacionalinis orkestras. Pastarasis dar 2008-aisiais britų žurnalo „Gramophone“ įtrauktas į geriausių pasaulio orkestrų 20-tuką už Rusijos klasikinės muzikos tradicijų puoselėjimą. Orkestro meno vadovas, atliekantis šias pareigas nuo pat jo įkūrimo, M. Pletnevas mato susitikimo džiaugsmą muzikoje kaip svarbiausią bendradarbiavimo aspektą, o violončelininkas M. Maisky niekada neleidžia pasirodymams tapti įprastiems ar nuobodiems. Aistra, impulsyvumas ir charizma – raktiniai žodžiai šiam legendų susitikimui apibūdinti.

Koncerto programa:

Žoržas Bizė, siuita iš „Arlietės“

Kamilis Sensansas, koncertas violončelei A minor, op. 33

Sergejus Prokofjevas, siuita iš baleto „Romeo ir Džuljeta“

Rusijos nacionalinį orkestrą (RNO) 1990 m. įkūrė pianistas ir dirigentas Mihailas Pletnevas. „Rusijos nacionalinis orkestras pradėjo drąsiai demonstruoti meninę laisvę dar sovietmečiu. Dabar, daugiau nei ketvirtį amžiaus, jis yra pripažintas vienu iš didžiausių pasaulio orkestrų. Nuo orkestro įkūrimo jam vadovavęs muzikos direktorius Michailas Pletnevas ir jo muzikantai sukūrė kažką įkvepiančio: meniškai ir finansiškai nepriklausoma institucija, turinti drąsos ir noro išlikti ištikimiems muzikai, susidūrus su visomis kliūtimis. Tai vienintelis Rusijos orkestras, esantis už vyriausybės kontrolės ribų.

RNO buvo vienas iš pirmųjų Rusijos gerosios valios ambasadorių, atstovaujančių aukščiausios meno kompetencijos ir inovacijų idealus, organizacinį ir finansinį vientisumą, įsipareigojimą tolerancijai ir supratimui. Asmenys, fondai ir korporacijos atrado, ką reiškia remti šio kalibro orkestrą, ir tiesti kultūrinius tiltus, kuriuos šie menininkai sukūrė, nepaisydami valstybių sienų ir vandenynų“. Taip pats orkestras apibūdina savo misiją ir viziją.

Orkestro ir M. Pletnevo reikšmę Rusijos kultūrai rodo tai, kad jis buvo pirmasis nepriklausomas orkestras, gaunantis Rusijos valstybės finansavimą. 2009 m. jam buvo suteiktas Valstybinio orkestro statusas.

Orkestras reguliariai koncertuoja didžiausiose pasaulio koncertų salėse ir festivaliuose, įskaitant Edinburgą, Šlėzvigą-Holšteiną, Gstaadą, BBC Proms ir Napa Valley festivalius. Nuo 2009 m. jis rengia savo festivalį kiekvieną rugsėjį ir atidaryto koncertų sezoną Maskvoje, kur yra tapę maskviečių melomanų numylėtiniais.

Dirigentas Michailas Pletnevas (g. 1958) yra laikomas vienu iš neįprasčiausių dabartinės eros muzikantų, nes jis vienodai sėkmingas ir kaip pianistas, ir kaip dirigentas, ir kaip kompozitorius.

Jis gimė muzikų šeimoje Archangelske ir pradėjo studijas Kazanės valstybinėje konservatorijos muzikos mokykloje, prieš persikeldamas į Maskvos valstybinės Čaikovskio konservatorijos centrinę muzikos mokyklą. Maskvos konservatorijoje studijavo pas Jakov Flier ir Lev Vlassenko. 1978 m. 6-ajame tarptautiniame Čaikovskio pianistų konkurse jis laimėjo 1-ąją vietą ir aukso medalį. Iškart po to pradėjo intensyvų tarptautinį koncertų grafiką – tiek solo koncertus, tiek pasirodymus su pasaulinio lygio orkestrais. M. Pletnevas grojo su Berlyno, Londono, Miuncheno, Izraelio, Čekijos filharmonijos orkestrais, San FranCisco, Pitsburgo ir Berlyno simfoniniais orkestrais, Orchester National de France ir daugeliu kitų. Jis muzikavo su tokiomis legendomis kaip Claudio Abbado, Carlo Maria Giulini, Bernard Haitink, Neeme Järvi, Riccardo Chailly, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Leonard Slatkin ir daugeliu kitų.

Ir klausytojai, ir kolegos visada džiaugiasi M. Pletnevo puikia technika, išlavintu stiliaus jausmu ir jo interpretacijos netikėtumu. „Pletnevas atlieka kiekvieną kompoziciją kaip savo kūrinį. Jo atlikimas yra stulbinantis. Mažai tikėtina, kad kitas pianistas galėtų tai padaryti“, rašė BBC.

1988 m. kvietimas groti didžiųjų valstybių konferencijoje Vašingtone M. Pletnevą suvedė su Michailu Gorbačiovu. Užsimezgusi draugystė padėjo muzikui 1990 m. įkurti pirmąjį nepriklausomą orkestrą. Nepaisant M. Gorbačiovo paramos, tai buvo rizikingas menininko žingsnis, bet jo reputacija ir aistra muzikai leido sėkmingai įgyvendinti šią svajonę. Remdamas savo ateities meno viziją, jis įkūrė Rusijos nacionalinį orkestrą, vienijančią daugelį geriausių Rusijos muzikantų. M. Pletnevo vadovavimo metu orkestras įgijo pasaulinį šlovę ir ypatingą reputaciją. Pats M. Pletnevas Rusijos nacionalinį orkestrą vadina didžiausiu savo džiaugsmo ir įkvėpimo šaltiniu, jis ir šiandien yra orkestro meno vadovas ir pagrindinis dirigentas.

Violočelininkas Mischa Maisky (g. 1948) gimė Rygoje, čia ir pradėjo lankyti Emils Darzins mokyklą ir griežti violončele. Vėliau kartu su Mstislavu Rostropovičiumi ir Gregoru Piatigorskiu studijavo Maskvos konservatorijoje. M. Rostropovičius M. Maisky išskyrė kaip vieną iš talentingiausių jaunųjų violončelininkų. Anot jo,  M. Maisky muzika sujungia poetiškumą, ypatingą subtilumą su ryškiu temperamentu ir puikia technika.

Prieš metus, švęsdamas 70-ties metų sukaktį, M. Maisky sau ir kitiems linkėjo „išlaikyti ugnį ir aistrą muzikai taip, kad grojimas niekuomet netaptų rutina ar darbu. Ką bedarytum gyvenime, daryki tai su meile ir atsidavimu, nes tik tai suteikia išskirtinumo ir prasmės.“ 1973 m. muzikas emigravo į Izraelį, jo tolesnė karjera sukosi svarbiausiose muzikos sostinėse – Londone, Paryžiuje, Berlyne, Vienoje, Niujorke, Tokijuje ir kt. 

Save M. Maisky laiko tikru pasauliu piliečiu, mat groja itališka violončele su prancūziškais ir vokiškais lankais, austriškomis ir vokiškomis stygomis, dukra gimusi Prancūzijoje, vyriausiasis sūnus – Belgijoje, vidurinysis – Italijoje, jauniausias – Šveicarijoje, vairuoja japonišką automobilį, dėvi šveicarišką laikrodį, indišką kaklo papuošalą. „Bet kur pasaulyje, kur vertina klasikinę muziką, jaučiuosi kaip namuose,“ – sako M. Maisky.

Istorinėse vietose vyksiantys Rygos Jūrmalos muzikos festivalio koncertai šiemet džiugins net keturis vasaros savaitgalius. Garsiausi pasaulio orkestrai ir dirigentai vainikuos kiekvieną festivalio savaitgalį, bus gausu ir kitų simfoninių koncertų ir rečitalių, be pasaulyje pripažintų talentų bus galima išgirsti ir dar tik kylančių žvaigždžių.

Daugiau informacijos: www.riga-jurmala.com

 

Kalendorius
${ city }
  • ${ city }
${ year }
${ monthString() }
P A T K P Š S
${ dayItem.day }
nuo
iki